Përjetoi dy luftëra botërore, vdes në moshën 114-vjeçare njeriu më i vjetër në botë
Magazina
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Burri më i vjetër në botë ka vdekur në moshën 114-vjeçare, më pak se dy muaj para datëlindjes së tij të 115-të. Juan Vicente Perez nga Venezuela, u konfirmua si njeriu më i vjetër i gjallë në botë nga Rekordet Botërore Guinness kur ai ishte 112-vjeç e 253 ditë më 4 shkurt 2022. Ai ia atribuoi jetëgjatësinë e tij "punës së vështirë, pushimit, gjumit herët, pirjes së një gote aguardiente [një pije të fortë] çdo ditë, dashurisë ndaj Zotit dhe mbajtjes së Zotit gjithmonë në zemër".

I lindur më 27 maj 1909, Perez u martua me Ediofina del Rosario Garcia për 60 vjet derisa ajo vdiq në 1997. Së bashku ata patën 11 fëmijë - gjashtë djem dhe pesë vajza - dhe më vonë patën 42 nipër e mbesa, 18 stërnipër dhe 12 stërnipër. Perez kishte përjetuar dy luftëra botërore dhe pandeminë COVID. Njeriu i ardhshëm më i vjetër i gjallë në botë pritet të jetë Gisaburo Sonobe nga Japonia, i cili është 112-vjeç, në pritje të konfirmimit nga familja e tij, njoftoi Guinness. /Sky News

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,848
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024