Stoltenberg: Situata e vështirë në betejë, argument për forcimin e mbështetjes për Ukrainën
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Aleatët e NATO-s vazhdojnë të mbështesin Ukrainën dhe situata e vështirë në fushën e betejës është një argument për të rritur mbështetjen dhe jo për ta zvogëluar atë. Këtë e deklaroi sot sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në selinë e aleancës në Bruksel, duke hapur takimin e Këshillit NATO-Ukrainë, sipas korrespondentit të Ukrinform. “Lufta brutale e Rusisë kundër Ukrainës ka hyrë në vitin e tretë. Dhe ndërsa Ukraina vazhdon të luftojë për lirinë e saj, aleatët vazhdojnë të mbështesin Ukrainën. Situata në fushën e betejës është e vështirë. Ky është një argument për të rritur mbështetjen tonë, jo për ta ulur”, tha Stoltenberg.

Ai vuri në dukje se sot do të adresojnë nevojat urgjente praktike dhe politike të Ukrainës, duke përfshirë mënyrën e forcimit të mbështetjes së NATO-s për Ukrainën. “Në Vilnius ne ramë dakord për paketën e masave për ta sjellë Ukrainën më afër NATO-s. Dhe ndërsa përgatitemi për Samitin tonë të Uashingtonit, ne po punojmë së bashku për të çimentuar rrugën e Ukrainës drejt anëtarësimit në NATO. Kjo ka rëndësi për sigurinë e Ukrainës dhe për sigurinë tonë”, shtoi Stoltenberg. Siç raportohet, në Bruksel janë duke u zhvilluar takimet e Këshillit të Atlantikut të Veriut në nivel të ministrave të Punëve të Jashtme. Vazhdimi i ndihmës ushtarake për Ukrainën është ndër temat kryesore.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
139
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024