Fermerët e rinj u tregojnë vizitorëve rëndësinë e ushqimit të pastër në Bullgari
Ballkani
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Iva dhe Georgi janë ndër pjesëmarrësit e nismës Guests of Tundzha, në të cilën fermat në fshatrat e komunës Tundzha në rajonin e Yambol hapin dyert e tyre për vizitorët e të gjitha moshave. Të dy janë në fillim të të 30-tave dhe u kthyen në Bullgari nga Danimarka në fillim të vitit 2023. Ata vendosën të vendosen në fshatin Hanovë dhe të bëjnë realitet ëndrrën e tyre - të krijojnë një fermë perimesh për bujqësi rigjeneruese dhe ushqim ekologjikisht të pastër të quajtur ferma NorDig. Në Danimarkë, Georgi punonte si kuzhinier profesionist në restorantet me yje Michelin, ndërsa Iva kishte një profesion si arkitekte peizazhi. Sipas tyre, ndryshimin rrënjësor të dy e kanë bërë më së shumti për kuriozitet, por edhe me entuziazëm të madh dhe jo më pak “me idenë për të bërë një ndryshim, për të menduar jashtë kutisë”, sipas fjalëve të Georgit.

Në kopshtin e tyre, ata rritin perime sezonale duke përdorur teknologji miqësore me tokën, pa lejuar lërim, gërmim, përpunim ose bluarje. Përdorimi i pesticideve dhe plehrave kimike këtu është rreptës i ndaluar. “Ne mbështetemi në rritjen e tokës së shëndetshme, në mënyrë që bimët të kenë imunitet të mirë”, tha Iva. “Kur njerëzit na pyesin se çfarë po rritim, them se kujdesemi mirë për mikroorganizmat në tokë”, shtoi Georgi duke buzëqeshur. "Kur toka bluhet, ndodh krejt e kundërta - të gjithë mikroorganizmat e dobishëm janë të ekspozuar ndaj kushteve atmosferike që nuk mund t'i përballojnë. Mikroorganizmat që jetojnë në thellësi janë anaerobe, vdesin kur i nxjerrim në sipërfaqe", tha Georgi.

Iva shtoi se në fshat mbjellin vetëm varietete jo hibride, të vjetra që u kujtojnë shijen e fëmijërisë së tyre. Klima lokale i lejon ata të prodhojnë të ashtuquajturat super ushqime, si lakra jeshile dhe chard. Sipas Georgit, ai krenohet me faktin që tani mund të bëjë vetë kompost, ndërsa në fillim i është dashur ta blejë. Për këtë qëllim ai mbledh mbetjet bimore nga i gjithë fshati. Bujqësia natyrore dhe organike po fillon të zhvillohet gjithnjë e më shumë në Bullgari, tha çifti. “Mendimi im personal është se brenda katër apo pesë viteve do të bëhet pjesa mbizotëruese e bujqësisë”, theksoi Georgi. “Rendimenti, shija dhe cilësitë ushqyese janë më të mira në krahasim me kultivimin e tokës në mënyrë konvencionale”, shtoi Iva. Për iniciativën ata kanë përgatitur një fushë eksperimentale për vizitorët, në të cilën fëmijët mund të mbjellin fara me ndihmën e tyre. Ata kanë përgatitur edhe shumë surpriza, lojëra dhe argëtim për vizitorët e vegjël. “Mendoj se qëndrimi ndaj natyrës është themelor në edukim, ndërgjegjja e një fëmije zhvillohet në një mënyrë krejt tjetër, shumë nga fëmijët sot për fat të keq nuk kanë kontakt me fshatin, nuk e kanë idenë se nga ku vjen një perime e dhënë – qoftë nga një pemë apo nga një bimë”, tha Iva. Sipas çiftit, nisma është jashtëzakonisht e vlefshme për të popullarizuar më shumë këtë lloj bujqësie. “E gjithë ideja dhe misioni që kemi nuk është të prodhojmë dhe të shesim produkte. Ne duam të tregojmë se çfarë është bujqësia rigjeneruese, që të gjithë të kenë qasje në ushqim të pastër”, theksojnë Iva dhe Georgi. /BTA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,244
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024