Konjufca: Beteja e Koshares ka karakter ndërkombëtar
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryetari Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar se Beteja e Koshares është një betejë me karakter ndërkombëtar, për shkak se kjo betejë ia humbi kontrollin përfundimisht Jugosllavisë mbi kufirin e vendosur dhunshëm në mes të shqiptarëve.

Konjufca në seancën solemne për Betejën e Koshares, tha se themelimi i UÇK-së është një nga ngjarjet me të rëndësishme të kombit shqiptar në 100 vitet e fundit, ndërsë beteja e Koshares eshtë një nga betejat më të lavdishme të luftës tonë për çlirim nga Serbia.

Konjufca theksoi se kjo betejë paraqet operacionin më të madh luftarak të UÇK-së por edhe beteja më e përgjakshme me 114 dëshmorë, qindra të plagosur e me mijëra luftëtarë që ishin në luftë të drejtpërdrejt kundër ushtrisë së ish-Jugosllavisë. Sipas tij, kjo betejë po ashtu përbën edhe një gjithëpërfshirës të luftëtarëve që merrnin pjesë luftëtarë nga të gjitha trojet.

“Beteja e Koshares është një betejë edhe me karakter ndërkombëtar, jo vetëm që aty luftuan e ranë tre dëshmorë të huaj, por edhe për shkak se kjo betejë ia humbi kontrollin përfundimisht Jugosllavisë mbi kufirin e vendosur dhunshëm në mes të shqiptarëve, e po ashtu ia dha goditjen përfundimtare, Jugosllavisë dhe Serbisë”, tha ai.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,167
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024