Norma vjetore e inflacionit në eurozonë ra më shumë se sa pritej
Biznes
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Norma vjetore e inflacionit të eurozonës ra më shumë se parashikimi në mars, treguan të mërkurën të dhënat zyrtare, duke rritur shpresat se Banka Qendrore Evropiane (ECB) do të ulë normat e interesit në qershor. Rritja e çmimeve të konsumit në zonën e monedhës së përbashkët u ngadalësua në 2.4 për qind, nga 2.6 për qind në shkurt, njoftoi agjencia e statistikave të BE-së. Analistët e anketuar nga FactSet prisnin që inflacioni të mbahej i qëndrueshëm në 2.6 për qind, ndërsa ekonomistët e anketuar nga Bloomberg prisnin një rënie më të vogël në 2.5 për qind.

Shifra po i afrohet objektivit dy për qind të ECB-së, gjë që do të forcojë rastin për një ulje të normës në qershor, por analistët nuk presin një ulje në takimin e ardhshëm të politikës monetare më 11 prill. Institucioni me bazë në Frankfurt po i mban normat të qëndrueshme nga tetori 2023 pas një fushate agresive të rritjes së normave për të zbutur inflacionin në rritje. Inflacioni në eurozonë ka rënë ndjeshëm nga një kulm prej 10.6 për qind i arritur në tetor 2022 pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia dhe ndikimit që rezultoi në kostot e energjisë në Evropë.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,847
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024