NATO synon të transformojë ndihmën për Ukrainën në një program shumëvjeçar
Lajme
Lexohet për: 3 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

NATO po synon të transformojë ndihmën e saj për Ukrainën në një program shumëvjeçar, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm.

“Por Ukraina ka nevoja urgjente. Çdo vonesë në ofrimin e mbështetjes ka pasoja në fushën e betejës ndërsa flasim”, u tha Jens Stoltenberg gazetarëve para takimit të ministrave të jashtëm të aleancës në Bruksel.

“Ne po e transformojmë paketën gjithëpërfshirëse të ndihmës së NATO-s në një program shumëvjeçar ndihme. Ne po ndihmojmë Ukrainën t'i afrohet standardeve të NATO-s për gjithçka, nga prokurimi apo logjistika. Dhe ne po mbështesim përpjekjet reformuese të Ukrainës për ta sjellë Ukrainën gjithnjë e më afër Aleancës. Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s. Është një çështje kur, jo nëse”, tha Stoltenberg.

Gazeta ‘Politico Europe’ zbuloi të martën se shefi i NATO-s do të propozonte një fond 5-vjeçar prej 100 miliardë dollarësh për Ukrainën në kohën kur Kongresi i SHBA po ngec një paketë ndihme prej 60 miliardë dollarësh, sipas dy diplomatëve.

“Nuk do të ketë asnjë finalizim në takimin sot dhe nesër, ne shpresojmë të ecim përpara drejt konsensusit dhe më pas do të kemi një marrëveshje në fuqi deri në samitin (në Uashington në muajin korrik). Arsyeja pse e bëjmë këtë është situata në fushën e betejës në Ukrainë”, shtoi shefi i NATO-s.

Ai theksoi rëndësinë e një kornize që siguron parashikueshmërinë e mbështetjes "për një kohë të gjatë".

“Pra, përsëri, nuk do të hyj në detaje”, tha ai më tej.

Ai theksoi gjithashtu rëndësinë e partnerëve Indo-Paqësor, duke përfshirë Australinë, Zelandën e Re, Japoninë dhe Korenë e Jugut.

“Ne e dimë se siguria jonë nuk është rajonale – ajo është globale. Lufta në Ukrainë e ilustron këtë qartë”, tha Stoltenberg.

"Miqtë e Rusisë në Azi janë jetike për vazhdimin e luftës së saj", tha ai, duke vënë në dukje se Kina, Koreja e Veriut dhe Irani po mbështesnin Rusinë në aspektin e ekonomisë, armëve dhe municioneve dhe morën favore të tjera në këmbim.

Ministrat e Jashtëm të aleancës po mbajnë një takim dy-ditor në Bruksel për të diskutuar situatën në Ukrainë, mënyrat për të mbështetur Kievin dhe zhvillimet në rajonin Indo-Paqësor./AA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024