Krimi ekonomik në Gjermani po rritet
Biznes
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Më shumë se një e treta e kompanive në Gjermani janë të prekura nga krimi ekonomik. Sipas një sondazhi të Institutit Ekonomik Gjerman veçanërisht të prekura janë sektorët e IT. Vlera e dëmit të krimeve ekonomike shkon në miliarda euro.

Sipas një sondazhi, 34 për qind e të gjitha kompanive në Gjermaniu përballën me raste të krimit ekonomik si mashtrimi, korrupsioni, çmimet e ndaluara, evazioni fiskal apo puna e padeklaruar vitin e kaluar. Kjo është shkalla më e lartë që nga viti 2014, thuhet në sondazhin e Institutit për Ekonominë Gjermane (IW). IW ka anketuar përfaqësues të 1001 kompanive gjermane, të cilët janë anketuar gjatë vitit 2023. Të dhënat nga statistikat e krimit policor të Zyrës Federale të Policisë Kriminale (BKA) për zhvilimet në vitin 2022 i mbështesin këto të dhëna, sipas IW. Numri i krimeve ekonomike u rrit për të tretin vit radhazi. Numri i përgjithshëm i rasteve të krimeve në vitin 2022 ishte rreth 73.000. Ndërsa në pesë vitet e fundit, numri mesatar i rasteve të krimeve në kompani ka qenë rreth 53.000 raste. Por IW supozon se numri i rasteve të paraportuara është edhe më i lartë.

Dëmet mbi dy miliardë euro

Dëmi monetar nga krimi ekonomik gjatë vitit 2022 ka shkuar në më shumë se dy miliardë euro. Kjo sasi krimi përbëhet vetëm nga krimet e raportuara në statistikat e krimit të policisë PKS (1,3 për qind). Por më shumë se një e treta (34.3 për qind) e dëmit të përgjithshëm financiar nga të gjitha krimet e raportuara në BKA ishte për shkak të rasteve të korrupsionit, punës së padeklaruar ose mashtrimit. Pavarësisht numrit në rritje të rasteve, sasia e dëmit është në rënie, raporton IW duke iu referuar statistikave të krimit. Sipas studimit, tre departamentet e kompanive gjermane që preken më shpesh nga krimi janë IT (36 për qind), shitjet dhe punonjësit në shitje (32 për qind) dhe financat dhe kontabiliteti (27 për qind). Shumica e të gjitha rasteve të zbuluara të krimit ekonomik u zgjidhën - në vitin 2022 janë zbuluar këto raste në një shkallë prej 91.8 për qind.

Autorët e studimit kanë vlerësuar edhe të dhënat e disponueshme për profilet e autorëve të krimeve. "Kriminelët ekonomikë në Gjermani janë kryesisht meshkuj, nga fundi i të 30-tave deri në mesin e të 40-tave, me ngjyrë të bardhë, zakonisht me origjinë gjermane dhe kanë një nivel të lartë arsimor në kombinim me disa vite përvojë profesionale në një pozicion drejtues”, thuhet në përmbledhjen e autorëve të IW të këtij studimi. Krimineli tipik gjerman në ekonomi karakterizohet si person "me prirje neurotike, ekstrovert dhe i hapur ndaj përvojave të reja, jo shumë i ndërgjegjshëm dhe i papranueshëm në shoqëri". Sipas raportit të hulumtimit, rreth gjysma e krimit ekonomik në Gjermani kryhet nga autorë jashtë kompanisë./DW/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024