Përmes protestës kërkohet shkarkimi i profesorit që u denoncua për ngacmim seksual
Lajme
Lexohet për: 1 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Lëvizja Feministe Studentore së bashku me studentet e studentët aktivistë kanë protestuar sot para rektoratit të Universitetit të Prishtinës duke kërkuar përjashtimin e profesorit Xhevat Krasniqi të denoncuar për ngacmim seksual, si dhe shkarkimin e anëtarëve të Këshillit të Etikës për mos reagim ndaj këtij rasti.

Ata kanë vendosur edhe pankarta me mbishkrime duke e cituar profesorin: “Femrën kur e mbulon me jorgan i humb bukuria”, “ Të dyja i keni ly buzët njëjtë”.

Anita Mjeku aktiviste nga Lëvizja Feministe tha se 27 studentet e Fakultetit të Mjekësisë e kanë denoncuar profesorin Xhevat Krasniqi për ngacmim seksual por se nuk ka pasur asnjë reagim nga senati i UP-së.

Mjeku ka theksuar se sot do të qëndrojnë deri në orën 16:00 dhe se do të vazhdojnë edhe ditëve tjera deri sa të shkarkohet profesori Krasniqi.

Lexo po ashtu
Tërmet në Rumani
Ndërkaq, studentet aktiviste bashkë me Lëvizjen Feministe Studentore do të vazhdojnë të qëndrojë deri në orën 16:00 para rektoratit deri në përfundimin e orarit të Universitetit./A.Drenica/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024