Rritet numri i të vdekurve dhe të lënduarve nga tërmeti në Tajvan
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Shtatë persona kanë humbur jetën në Tajvan pas një tërmeti me magnitudë 7.4 ballë që goditi bregun lindor të ishullit të mërkurën në mëngjes, sipas Agjencisë Kombëtare të Zjarrit (NFA) raporton CCN.

Sipas NFA (Agjencia Kombëtare e Zjarrfikësve) 736 persona të tjerë janë lënduar.

Pamjet me video nga mediat lokale treguan se disa ndërtesa në qytet u shembën për shkak të tërmetit, i cili ndodhi në një thellësi prej 34.8 kilometrash (21 milje).

Raportohet për njerëz të bllokuar në ndërtesat e shembura.

CWA lëshoi gjithashtu një paralajmërim për cunami për rajonet veriore të ishullit pas tërmetit, i cili gjithashtu shkaktoi rrëshqitje dheu.

Linjat e metrosë në Taipei dhe zonat Taichung dhe Kaohsiung u prekën, ndërsa njerëzit në zonat bregdetare po përgatiteshin të evakuoheshin për shkak të frikës nga dallgët e larta, raporton AA.

Disa fluturime për dhe nga Tajvani u prekën gjithashtu, ndërsa tre lëndime u raportuan në Korporatën Ndërkombëtare të Aeroportit Taoyuan, e cila gjithashtu pësoi disa dëmtime në dyshemetë e terminalit, muret dhe kokat e spërkatës.

Shkollat në zonat e prekura gjithashtu pezulluan punën, dhe energjia elektrike në shumë zona u prek gjithashtu.

Ka mundësi që dridhjet të përsëriten gjatë ditëve në vijim.

Kompanitë e teknologjisë së Tajvanit gjithashtu evakuuan mijëra njerëz dhe një proces rishikimi është në vazhdim. Çdo ndikim i tërmetit në sektorin e teknologjisë ka të ngjarë të shkaktojë ndërprerje në furnizimin me çipa.

Ndërkohë, Komisioni i Sigurisë Bërthamore i Tajvanit tha se i vetmi central bërthamor aktiv në ishull "po funksiononte si zakonisht".

Tërmeti shkaktoi valë të vogla cunami që arritën në Japoninë jugperëndimore, e cila tani ka ulur alarmin mbi valët e larta.

“Një cunami i vogël arriti në ishujt Yonaguni, Ishigaki dhe Miyako në prefekturën Okinawa”, tha Agjencia Meteorologjike Japoneze, duke paralajmëruar për mundësinë e një cunami më të madh.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024