OKB-ja paralajmëron për përshkallëzim të madh të mundshëm në Lindjen e Mesme
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

OKB-ja shprehu shqetësimin të martën për përshkallëzimin e mundshëm të tensioneve në Lindjen e Mesme në një shkallë shumë më të madhe pas sulmit ndaj një misioni diplomatik iranian në kryeqytetin sirian, Damask.

Zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric tha se shefi i OKB-së Antonio Guterres do të vazhdojë kontaktet e tij në lidhje me incidentin pasi ai foli me ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian.

"Ne jemi shumë të shqetësuar për një përshkallëzim të madh të mundshëm përtej përshkallëzimit që po shohim tashmë," tha Dujarric.

Dujarric përsëriti gjithashtu inkurajimin e shefit të OKB-së për të gjitha palët që "të ushtrojnë përmbajtjen maksimale dhe të shmangin çdo përshkallëzim të mëtejshëm".

Të paktën 11 persona, përfshirë tre nga Siria dhe një shtetas libanez, u vranë në sulmin e së hënës në Konsullatën iraniane.

Midis të vrarëve ishin dy gjeneralë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), një njësi elitare e forcave të armatosura iraniane, Gjeneral Brigade Mohammad Reza Zahedi dhe zëvendësi i tij, gjeneral Mohammad Hadi Haji Rahimi, së bashku me pesë këshilltarë ushtarakë të korpusit të rojeve.

Misioni iranian në OKB e quajti sulmin ajror izraelit një "akt frikacak terrorist" dhe një "shkelje të hapur të Kartës së OKB-së". Ai i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së të dënojë grevën dhe të ndërmarrë veprime.

Sulmi erdhi në mes të ofensivës disamujore të Izraelit në Rripin e Gazës që ka vrarë dhjetëra mijëra palestinezë, me shumë vende që kanë frikë se konflikti mund të përshkallëzohet dhe të përhapet në një luftë rajonale. /AA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024