Taylor Swift i bashkohet listës së miliarderëve më të pasur në botë
Bota
Lexohet për: 3 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Taylor Swift i është bashkuar Elon Musk si një nga njerëzit më të pasur në botë, sipas një liste të re të të pasurve.

Ylli amerikan i popit hyri për herë të parë në listën e miliarderëve të Forbes në botë me 1.1 miliardë dollarë (877 milion £), së bashku me Sam Altman, krijuesin e chatbotit të AI ChatGPT me 1 miliard dollarë (800 milion £).

Titani francez i mallrave luksoze të LVMH, Bernard Arnault dhe familja e tij kryesuan tabelën me rreth 233 miliardë dollarë (185 miliardë paund).

Forbes tha se kishte një rekord prej 2.781 miliarderësh për vitin 2024.

Shifra është 141 më shumë se vitin e kaluar dhe 26 më shumë se rekordi i mëparshëm i vendosur në vitin 2021. Forbes shtoi se elita ishte më e pasur se kurrë - me një pasuri kolektive prej 14.2 trilion dollarësh (11.3 trilion £).

Kantautorja Swift hyri në listën e të pasurve pasi arriti statusin e megastarit. Ajo vodhi shfaqjen në çmimet Grammy të këtij viti, duke u bërë interpretuesja e parë që fitoi çmimin për albumin e vitit katër herë.

Suksesi i Swift nuk kufizohet vetëm në botën e muzikës. Prania e saj e thjeshtë në lojërat e futbollit amerikan për të parë të dashurin e saj Travis Kelce është vlerësuar me rritjen e shifrave të shikueshmërisë së NFL.

Kur bëhet fjalë për 10 njerëzit më të pasur në planet, tetë të listuar ishin nga SHBA - gjashtë prej të cilëve kishin fituar para në industritë e teknologjisë.

Pas francezit Arnault dhe familjes së tij, Musk, pronari i Tesla dhe X, dikur Twitter, renditet i dyti, me një vlerë neto të vlerësuar prej 195 miliardë dollarësh (155 miliardë paund).

Ai pasohet në vendin e tretë nga pronari i Amazon, Jeff Bezos.

Pasuritë e zotit Musk janë rritur 8% nga viti i kaluar, por kanë rënë në vlerën e tij neto në nëntor të vitit 2021, kur ai u bë personi i parë që ka pasur vlerë 300 miliardë dollarë (239 miliardë paund).

Gjithashtu në listën e Forbes i bashkohet legjenda e basketbollit Magic Johnson me një pasuri prej 1.2 miliardë dollarë (950 milion £) dhe producenti televiziv Dick Wolf, pas serialeve të SHBA “Law dhe Order” and “Chicago PD”, gjithashtu me 1.2 miliardë dollarë.

Chase Peterson-Withorn, redaktor i lartë për pasurinë për Forbes, tha se kishte qenë një vit "i mahnitshëm" për njerëzit më të pasur në botë.

Forbes tha se klasa e miliarderëve për vitin 2024 ishte 255% më e pasur se një dekadë më parë, tani me vlerë 2 trilion dollarë (1.59 trilion £) në total, që do të thotë se vetëm 0.5% e 2781 miliarderëve në botë mbajnë 14% të të gjithë pasurisë së miliarderëve.

Gjeografikisht, SHBA ka ende më shumë miliarderë se çdo vend tjetër, me një rekord prej 813 në listë. Kina mbetet e dyta, e ndjekur nga India.

32 miliarderë të tjerë vdiqën, duke përfshirë manjatin egjiptian Mohamed Al-Fayed, ish-kryeministrin italian Silvio Berlusconi, ish-presidentin kilian Sebastián Piñera dhe këngëtarin e Margaritaville Jimmy Buffett.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024