Dhjetëra të vdekur nga zjarri në një klub nate në Stamboll
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Të paktën 29 persona kanë humbur jetën dhe një është plagosur nga zjarri në një klub nate në Turqi.

Klubi Masquerade, në bodrumin e një ndërtese të lartë në Stamboll, u mbyll dhe po rinovohej gjatë ditës.

Zjarri shpërtheu pak pas mesditës, tha guvernatori i Stambollit Davut Gül, duke shtuar se shkaku ishte i paqartë.

Z. Gül tha se viktimat e zjarrit mendohet se kanë qenë të përfshirë në punën e rinovimit.

Disa persona janë arrestuar në lidhje me zjarrin ndërsa hetimet vazhdojnë. Arrestimet përfshijnë menaxherin e klubit të natës dhe menaxherin e rinovimeve.

Zjarrfikësit dhe reaguesit e tjerë të parë rrethuan hyrjen e djegur dhe të tymosur të klubit, i cili zë dy kate nën një ndërtesë banimi 16-katëshe në lagjen Gayrettepe të qytetit.

Numri i viktimave është rritur me shpejtësi gjatë gjithë pasdites.

Kryetari i sapozgjedhur i Stambollit, Ekrem Imamoglu, tha se klubi nuk kishte aplikuar për lejen e duhur të ndërtimit.

"Nuk ka asnjë kërkesë [në komunën lokale] për një rinovim apo ndërtim në lidhje me vendin," tha ai.

Ai gjithashtu ka shprehur ngushëllimet e tij në rrjetet sociale për viktimat.

“Zoti i mëshiroftë qytetarët tanë që humbën jetën dhe uroj shërim të shpejtë të lënduarve tanë”, tha ai në një postim në X, dikur i njohur si Twitter.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është në dijeni të tragjedisë pas një telefonate me ministrin e brendshëm Ali Yerlikaya. /BBC/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024