Kurti: Krimet e luftës nuk vjetërsohen, por po na humbin dëshmitarët
Lajme
Lexohet për: 1 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e konsideroi si çështje urgjente adresimin e krimeve të kryera gjatë luftës, për çka i bëri thirrje sistemit të drejtësisë për adresim sa më të shpejtë.

Ai para kabinetit qeveritar, në mbledhjen e së martës, tha se krimet e luftës asnjëherë nuk vjetërsohen, por sipas tij është e rëndësishëm që të njëjtat të adresohen sa më shpejtë, pasi dëshmitarët po vjetërsohen dhe po vdesin.

Ai potencoi se po bëhet mbi një çerekshekulli prej luftës së fundit në Kosovë, e që pavarësisht se dëshmitë mbeten, dëshmitarët po humbin.

Gjatë mbledhjes, Kurti tha se me përgjegjësinë më lartë institucionale duhet të vazhdojnë me përkushtim adresimin e krimeve të luftës para drejtësisë dhe historisë.

Ai shtoi se angazhimi për paqe do të ndikojë në përmirësimin e jetës së brezave të rinj.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024