Qeveria ndan 4 milionë euro për ndërtimin e shtëpive për komunitetet pakicë në veri
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria e Kosovës ka ndarë katër milionë euro për subvencionimin e ndërtimit të shtëpive për pjesëtarët e komuniteteve pakicë në katër komunat veriore. Ekzekutivi në mbledhjen e sotme miratoi Projektligjin për marrëveshjen kornizë ushtarake me Turqinë, ndërkaq i dha dritë të gjelbër udhëzimit administrativ për parandalimin dhe ndalimin e formave të rrezikshme të punës së fëmijëve në Kosovë.

Kryeministri Albin Kurti tha se familjet e komuniteteve pakicë që janë në gjendje të rëndë sociale në komunat Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan do t’iu subvencionohet qind për qind ndërtimi i shtëpive të reja.

Ndërkaq,ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci tha se marrëveshja me Turqinë parasheh bashkëpunim në stërvitje dhe edukim ushtarak, industri të mbrojtjes dhe shkëmbim të inteligjencës ushtarake.

Në anën tjetër, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, tregoi në detaje se çka do të ndalohet si formë e rrezikshme e punës për fëmijët në Kosovë.

Krahas kësaj, qeveria miratoi edhe marrëveshjen ndërkombëtare me BERZh, në vlerë 20 milionë euro, në lidhje trajtimin e ujërave të zeza në Ferizaj./KosovaPress/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Si e vlerësoni punën e Liburn Aliut në krye të Ministrisë së Infrastrukturës?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
68
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024