Ukraina kryen sulmin më të thellë me dron në Rusi, 12 të plagosur
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Ukraina ka marrë përgjegjësinë për një sulm me dron në rajonin Tatarstan të Rusisë – më shumë se 1,300 km (807 milje) nga kufiri Ukrainë-Rusi.

Sulmet, në të cilat u plagosën 12 persona, janë më të thellat në territorin rus që nga fillimi i luftës.

Autoritetet lokale thanë se sulmet goditën qytetin Yelabuga, ku mendohet se prodhohen dronët, dhe një rafineri nafte në Nizhnekamsk aty pranë.

Sulmet ndodhën rreth orës 05:45 sipas orës lokale (02:45 GMT).

Yelabuga ndodhet në "zonën e veçantë ekonomike" Alabuga - një zonë me një sistem të veçantë ligjor që synon tërheqjen e investimeve të huaja. Dronët iranianë Shahed - të cilët përdoren shpesh nga Rusia për të sulmuar Ukrainën - mendohet se janë montuar në Yelabuga.

Sipas raportimeve të mediave, të paktën 12 persona - të gjithë studentë - u plagosën në Yelabuga.

Udhëheqësi rajonal i Tatarstanit, Rustam Minnikhanov tha se dronët nuk shkaktuan "asnjë dëm serioz" në infrastrukturën e asnjërës nga vendet dhe se operacionet e prodhimit ishin të paprekura.

Megjithatë, inteligjenca ushtarake e Ukrainës tha se sulmi në Yelabuga "shkaktoi shkatërrim të konsiderueshëm të objekteve të prodhimit".

Menjëherë pas sulmeve, një video qarkulloi në internet që pretendonte se tregonte një avion të lehtë - që mendohet se ishte modifikuar për të fluturuar pa pilot - duke zbritur në një ndërtesë në Yelabuga përpara se të shpërthejë, duke dërguar një top zjarri në ajër.

Të martën në mëngjes, dronët u vunë re gjithashtu në rajonin Lipetsk në jug të Moskës dhe u lëshua një alarm për sulm ajror, thanë autoritetet lokale.

Prej disa muajsh, Kievi ka intensifikuar sulmet me dronë në territorin rus.

Ukraina ka paralajmëruar vazhdimisht se ushtria e saj po përballet me mungesa të mëdha municioni, por ka vendosur si objektiv prodhimin e një milion drone brenda vendit këtë vit.

Në fillim të këtij viti, Ukraina thuhet se ishte në gjendje të godiste një terminal të madh të eksportit të gazit pranë qytetit të Shën Petersburgut, 1,250 km (775 milje) nga kufiri Ukrainë-Rusi. /BBC/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024