Pesë të vdekur nga rrëzimi i pemëve teksa erërat arrijnë shpejtësinë 96 milje në orë në Poloninë jugore
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Pesë persona kanë vdekur nga rrëzimi i pemëve pasi erërat e forta goditën Poloninë jugore të hënën, duke arritur një shpejtësi prej 96mph (155 km/h) në pjesët më të larta të maleve Tatra.

Në qytetin Rabka-Zdrój, dy gra dhe një gjashtë vjeçare vdiqën pasi një pemë i shtypi, thanë zjarrfikësit.

Një grua tjetër vdiq kur një pemë ra mbi makinën e saj në qytetin e Zakopane në rrëzë të maleve Tatra, tha një zëdhënës i zjarrfikësve të Zakopane, Andrzej Król-Łęgowski. Rënia e pemës në të njëjtin qytet vrau një fëmijë, sipas një zëdhënësi të reaguesve mjekësorë.

Autoritetet lokale kanë lëshuar një paralajmërim për erëra të rrezikshme që arrijnë të paktën 62 mp/h dhe kanë mbyllur gjurmët malore në parkun kombëtar Tatra.

Zjarrfikësit ndërhynë 140 herë të hënën në mëngjes për të hequr pemët që bllokonin rrugët dhe për të ndihmuar pronarët e shtëpive me çatitë e shkatërruara, thanë mediat lokale./Theguardian/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,160
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024