Lufta Izrael-Hamas: Një vullnetar britanik i ndihmës humanitare, i vrarë në Gaza
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një vullnetar britanik është në mesin e shtatë punonjësve të ndihmës humanitare që kanë vdekur pas një sulmi ajror në Gaza.

U vranë gjithashtu shtetas nga Polonia dhe Australia, si dhe një shtetas i dyfishtë i SHBA-së dhe Kanadasë dhe një palestinez që po ngiste makinën me të cilën po udhëtonin të gjithë.

Ismail al Thawabta, një zëdhënës i një zyre qeveritare të Hamasit në Gaza, tha se Izraeli ishte përgjegjës për vdekjet e tyre.

Vullnetarët u punësuan nga Kuzhina Qendrore Botërore (WCK), e cila siguron ushqim për palestinezët e zhvendosur.

Shefi ekzekutiv i saj Erin Gore tha se ekipi "po udhëtonte në dy makina të blinduara me logo të WCK dhe një automjet jo të blinduar".

Pavarësisht koordinimit të lëvizjeve me Forcat e Mbrojtjes të Izraelit, autokolona u godit ndërsa po dilte nga magazina Deir al Balah, thanë nga shoqata bamirëse.

WCK shtoi se po ndalon menjëherë operacionet e saj në rajon.

"Kjo është një tragjedi. Punonjësit e ndihmës humanitare dhe civilët nuk duhet të jenë KURRË shënjestër. KURRË," thuhet në deklaratën e WCK.

Zonja Gore shtoi: "Ky nuk është vetëm një sulm kundër WCK, ky është një sulm ndaj organizatave humanitare që shfaqen në situatat më të tmerrshme ku ushqimi përdoret si armë lufte. Kjo është e pafalshme."

IDF tha se po kryen një "shqyrtim të plotë në nivelet më të larta për të kuptuar rrethanat e këtij incidenti tragjik".

Në një deklaratë, një zëdhënës shtoi: "IDF bën përpjekje të gjera për të mundësuar shpërndarjen e sigurt të ndihmave humanitare".

Pamjet treguan trupat e të vrarëve në spitalin e martirëve al Aqsa në qytetin qendror të Gazës, Deir al Balah. Disa prej tyre mbanin veshje mbrojtëse të shënuara me logon e bamirësisë.

Makina e punëtorëve u godit nga një sulm ajror menjëherë pasi kaloi nga Gaza veriore - dhe besohet se ata po ndihmonin në dërgimin e ndihmave që kishin mbërritur disa orë më parë në një anije nga Qipro.

Një zëdhënës i Zyrës së Jashtme tha: "Ne jemi në dijeni të raporteve për vdekjen e një shtetasi britanik në Gaza dhe po kërkojmë urgjentisht informacione të mëtejshme"./Sky News/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,144
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024