Hyn në fuqi legalizimi i kanabisit në Gjermani, lejohet rritja e 3 bimëve në banesë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Nga kjo e hënë 1 prill, ka hyri në fuqi ligji i legalizimit të kanabisit në Gjermani.

Legalizimi i bimës narkotike bën që të lejohet mbajtja e deri në 25 gramë kanabis të tharë për përdorim personal si dhe kultivimi i bimës në shtëpi.-

Qytetarët do të mund të kultivojnë deri në tre bimë dhe të kenë në banesat e tyre dhe të disponojnë deri në 50 gramë kanabis të tharë.

Një dozë mesatare është vlerësuar në 0,3 gramë për cigare dhe sasia prej 25 gramë i lejon përdoruesit të mbajnë rreth 80 cigare, në një rreze prej 100 metrash larg shkollave, kopshteve, këndeve të lojërave dhe objekteve sportive publik

Po ashtu ndalohet plotësisht edhe konsumimi në rrugët e këmbësorëve nga ora 7:00 deri në orën 20:00 të mbrëmjes.

Është parashikuar që duke filluar nga 1 korriku kjo substancë mund të merret legalisht përmes “klubeve të kanabisit”. Numri i anëtarëve të tyre do të jetë i kufizuar në 500 dhe klubet do të mund të shpërndajnë maksimumi 50 gramë në muaj për anëtar.

Të rriturit nën moshën 21 vjeç do të kenë të drejtën e 30 gramë kanabis, përmbajtja e THC e të cilit, një nga molekulat kryesore psikoaktive, nuk duhet të kalojë 10%. /DW/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,005
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024