Zgjedhjet turke, opozita shkon drejt fitores në Stamboll e Ankara
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Partia kryesore opozitare e Turqisë po i afrohet fitores në qytetet kryesore të Stambollit dhe Ankarasë, në zgjedhjet lokale me aksione të larta. Kryetari opozitar i Stambollit, Ekrem Imamoglu, i cili fitoi qytetin në vitin 2019, tha se ishte "shumë i lumtur" deri më tani. Një vit pasi Recep Tayyip Erdogan siguroi një mandat të tretë si president, ai e kishte vendosur si synim të rifitonte qytetin ku u rrit dhe u bë kryetar bashkie. Mbështetësit e opozitës festuan ndërsa Imamoglu mbylli fitoren. Me më shumë se 70% të votave të numëruara në Stamboll, ai ishte nëntë pikë përpara rivalit të tij nga Partia AK e Erdogan.

Turmat në Stamboll, një qytet prej gati 16 milionë banorësh, u mblodhën jashtë një prej bashkive kryesore. Ata valëvitën flamuj turq dhe pankarta që tregonin fotografinë e Imamoglu. “Në bazë të të dhënave që kemi tani, mund të them se besimi dhe besimi i qytetarëve ndaj nesh është shpërblyer”, tha ai. Opozita e tij laike CHP kryesonte me një diferencë edhe më të madhe në kryeqytetin Ankara. Mansur Yavas gjithashtu fitoi qytetin për opozitën nga Partia AK e Erdogan pesë vjet më parë. Yavas dhe kolegu i tij i partisë në Stamboll shihen si kandidatë të mundshëm për të kandiduar për presidencën në vitin 2028. Në mënyrë domethënëse, CHP-ja e opozitës ishte gjithashtu përpara në shumë nga qytetet e tjera të mëdha të Turqisë, duke përfshirë Izmirin dhe Bursën, dhe vendpushimin e Antalias.

"Gjithçka do të jetë e mrekullueshme," brohoritën mbështetësit e Imamoglu teksa kërcenin me bateri dhe klarinetë në Sarachane, një nga lagjet më të vjetra të Stambollit. Kryetari aktual i Stambollit e kishte përdorur për herë të parë sloganin kur fitoi qytetin nga partia e Erdogan pesë vjet më parë. Disa nga pankartat në Sarachane përdorën sloganin e tij aktual "Full speed ahead". "Ato janë vetëm zgjedhje lokale, por fitorja e opozitës në qytetet e mëdha është një shfaqje e rëndësishme e forcës kundër partisë në pushtet," tha për BBC mbështetësi i Imamoglu, Yesim Albayrak, 25-vjeç. Pesë vjet më parë, Imamoglu u mbështet nga një opozitë e unifikuar gjashtëpartiake, por ajo u shpërbë pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar dhe Partia AK kishte shpresa të mëdha për të përmbysur fitoren e tij të vitit 2019.

Presidenti Erdogan, 70-vjeç, kishte udhëhequr fushatën zgjedhore të partisë së tij, duke premtuar një epokë të re në qytetin më të madh të Turqisë. Përpara zgjedhjeve të së dielës në Stamboll, votimi u pa si shumë i afërt për t'u thirrur, me kryebashkiakun në detyrë që po përballet me një sfidë të fortë nga kandidati i Partisë AK, Murat Kurum. Por partia në pushtet nuk ka mundur të shkundë një krizë ekonomike që ka parë norma inflacioni prej 67% dhe norma interesi në 50%. Partia AK e Erdogan ka pasur më shumë sukses në zonat e juglindjes së shkatërruar nga tërmeti i dyfishtë i shkurtit 2023. Ajo është udhëheqëse në qytetet Kahramanmaras dhe Gaziantep. Rreth 61 milionë votues turq kishin të drejtë të merrnin pjesë në zgjedhjet e së dielës dhe pjesëmarrja u vlerësua në më shumë se 76% në 81 provincat e vendit. /BBC

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,845
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024