"Më erdhën te pragu i derës": Gazetarët në Serbi kërcënohen me vdekje
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Gazetarët në veri të Serbisë po përballen me “nivele të paprecedente” të kanosjes, përfshirë kërcënime me dhunë fizike. Dinko Gruhonjiq ka gjetur kërcënime me vdekje të shkruara para shtëpisë së tij. Ai është një ndër shtatë gazetarë në Serbi që janë kërcënuar gjatë marsit.  Gazetarët në Serbi luftojnë kundër valës së kërcënimeve me vdekje. Ata kanë fshirë një mbishkrim kërcënues para shtëpisë së një gazetari. Gazetari Vladimir Jeshiq, i cili mori pjesë në fshirjen e këtij mbishkrimi kërcënues tha se me këtë po e mbrojnë një person, i cili po kryen vetëm punën e tij profesionale. Kërcënimi shënjestroi gazetarin Dinko Gruhonjiq, pasi aty shkruhej “Bëhu gati për amshim”. Vetë gazetari foli për mesazhin e qartë kërcënues me vdekje.

“Sikurse herën e kaluar, këtë e ka pa edhe vajza jonë e vogël. Unë e përjetova mesazhin si kërcënim të qartë me vdekje. Kjo është hera e dytë që ata praktikisht më erdhën te pragu i derës. Mesazhi është shumë i qartë. E dimë se ku jeton. Dhe, hapi i radhës për ta është ta kalojnë pragun e derës sime,” tha ai. Mbishkrimi ishte i nënshkruar nga grupi djathtist “Srpska Vojvodina”. Gruhonjiq është në mesin e shtatë gazetarëve serbë që janë kërcënuar gjatë marsit. Ai ka qenë në shënjestër të një fushate publike njollosjeje dhe të videoje të manipuluar. Ajo sugjeronte se Gruhonjiq ishte krenar të ishte emnak i një krimineli të Luftës së Dytë Botërore.

“Ajo që e ata e nxorën (jashtë kontekstit) ishte një koment i vjetër sarkastik apo ironi imja me veten. Unë quhem Dinko, ndërsa komandanti i kampit (të përqendrimit) të Jasenovcit quhej Dinko Shakiq. Prandaj, ishte vetëm një sugjerim sarkastik ( i atyre që përpiqen të më njollosin)”, thotë Gruhonjiq. Politikanë nga partia në pushtet i bënë jehonë sulmit kundër gazetarit. Shoqatat e gazetarëve thonë se këto komente “rrisin urrejtjen dhe rrezikojnë jetë”. Edhe studentë që e kanë mbështetur Gruhonjiqin janë përballur me kërcënime. Studentja Jovana Milleshev  ka thënë se qëkur e kanë publikuar një letër mbështetjeje kanë marrë kërcënime “se ata tani më në fund kanë një listë (me emrat tonë), se ata e dinë nga t’ia nisin.”

“Nuk është aspak e këndshme. Ne ende nuk mund të themi se nuk e kthejmë kokën prapa kur shkojmë diku.” Kërcënimet janë në nivele të paprecedente në Serbinë Veriore, thotë Federata Evropiane e Gazetarëve. Edhe Ana Laliq Hegedish nga Shoqata e Gazetarëve të Pavarur të Vojvodinës thotë se është përballur me kërcënime. “Ne nuk kemi mjete për t’i luftuar ata. Një gjë tjetër, ne s’mund t’ua kthejmë në të njëjtën mënyrë: të pistë, me gënjeshtra, me vrazhdësi, me agresion. Nuk mundemi.” Autoritetet serbe kanë hapur hetime për kërcënimet ndaj Gruhonjiq, por disa orë pasi kërcënimi te pragu i derës së tij u fshi, u paraqit një tjetër mbishkrim. /REL

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
140
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024