Kurti: Po punojmë për të krijuar një sektor të sigurt të energjisë
Biznes
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se si qeveri po synojnë të krijojnë një sektor energjetik që është i sigurt për qytetarët e Kosovës

Pas përmbylljes me sukses të procesit ofertues për Ankandin Solar Fotovoltaik (FV) prej 100 megavatëve, të cilën e ka lansuar Ministria e Ekonomisë, ankandin elektronik (e-Ankand) për projektin e parë solar prej 100 megavatë, Kurti tha se me shtimin e këtyre megavatëve do të ulet varësia nga importi i shtrenjtë i energjisë elektrike, ndërsa ka theksuar se për t'i realizuar kapacitetet, kompania fituese sot do të investojë në mbi 70 milionë euro.

Ndërsa, Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka thënë se investimi në kapcitetet e reja gjeneruese nga burimet e ripërtëritshme të energjisë do të jetë prioritet i kësaj qeverie, për çfarë edhe janë duke punuar.

Rizvanolli derisa ka treguar më shumë për ankandin solar, ka shtuar se qëllimi i projektit është të sigurojë se ekonomia e shkallës garanton një çmim sa më të volitshëm për qytetarët.

Ndërkaq, U.D Drejtorja e Misionit të USAID-it, Kerry Monaghan Higler është shprehur e lumtur që Kosova ka shënuar progres në sektorin e energjisë elektrike.

Ajo ka thënë se vërehet se ka interesim të rritur të investitorëve në Kosovë, për çfarë shtoi se ky numër duhet të rritet.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024