Zyrtare: Federata Angleze akuzon Tonalin se ka vënë baste 50 herë të Newcastle
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Mesfushori italian, Sandro Tonali është akuzuar për sjellje të pahijshme nga Federata Angleze pasi dyshohet se ka vënë baste 50 herë në ndeshje futbolli pas transferimit të tij nga Milani.

Federata Angleze ka lëshuar një deklaratë të re për italianin Tonali, i cili u dënua me 10 muaj nga prokurori i FIGC në tetor të vitit 2023. Ish-mesfushori i Milanit është akuzuar zyrtarisht për sjellje të pahijshme nga FA, kështu që mund të ketë më shumë probleme për atë, raporton KosovaPress.

“Sandro Tonali është akuzuar për sjellje të pahijshme në lidhje me shkeljet e supozuara të Rregullave të basteve të FA”, thuhet në një deklaratë.

“Thuhet se mesfushori i Newcastle United ka shkelur rregullin E8 të FA 50 herë duke vënë baste në ndeshjet e futbollit midis 12 gushtit të vitit 2023 dhe 12 tetorit të vitit 2023. Sandro Tonali ka kohë deri më 5 prill të vitit 2024 për t'u përgjigjur”, shkruhet më tej në deklaratën e FA.

Çfarë do të thotë deklarata e FA?

Deklarata e lëshuar nga FA do të thotë se Tonali dyshohet se vazhdoi të vendoste baste në ndeshjet e futbollit pas transferimit të tij në Milano, por ai u ndal pas fillimit të një hetimi të FIGC, i cili çoi në një ndalim 10-mujor, që hyri në fuqi më 27 tetor të vitit 2023.

Tonali pritet të rikthehet në aksion më 27 gusht të vitit 2024.

Newcastle lëshoi ​​menjëherë deklaratën e tyre zyrtare, e cila thotë: "Sandro vazhdon të pajtohet plotësisht me hetimet përkatëse dhe ai ka mbështetjen e plotë të klubit. Për shkak të këtij procesi në vazhdim, Sandro dhe Newcastle United nuk janë në gjendje të ofrojnë komente të mëtejshme për momentin”.

Tonali iu bashkua Newcastle nga Milani në një marrëveshje që besohet të jetë me vlerë 80 milionë euro, duke përfshirë shtesat, verën e kaluar. Ai shënoi një gol në 12 paraqitje me Newcastle para pezullimit të tij. Për shkak të këtij ndalimi, Tonali nuk do të grumbullohet me Italinë në Euro 2024 këtë verë.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
740
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024