Premium falas, Elon Musk njofton ndryshime në X
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Elon Musk ka njoftuar ndryshime të mëtejshme në platformën e mediave sociale X ku disa llogari do të marrin veçori premium falas. Miliarderi i teknologjisë, duke shkruar në platformën e njohur më parë si Twitter, tha se të gjitha llogaritë me më shumë se 2.500 ndjekës të abonentëve të verifikuar do të jenë në gjendje të kenë qasje në veçori që zakonisht kushtojnë 8 dollarë në muaj.

Veçoritë premium përfshijnë aftësinë për të redaktuar dhe shkruar postime më të gjata, si dhe reduktimin e numrit të reklamave që shihen nga përdoruesi. Kjo gjithashtu i jep përdoruesit të llogarisë një shenjë blu pranë emrit të tyre. Pronari i Tesla-s, i cili mori përsipër faqen e internetit për 44 miliardë dollarë në tetor 2022, shtoi se ata me 5000 ose më shumë abonentë të verifikuar do të kenë gjithashtu qasje në veçoritë Premium+ të X-së pa pagesë.

Kjo vjen pasi kompania mohoi raportet se numri i njerëzve që hyjnë në X ka rënë që kur Musk e mori atë përsipër. Përdoruesit e përditshëm në mbarë botën të aplikacionit celular X ranë në 174 milionë në shkurt, 15% më pak nga një vit më parë, sipas hulumtimit nga firma e të dhënave Sensor Tower. Shifrat e vetë X sugjerojnë gjithashtu një rënie që nga nëntori i vitit 2022, raportoi partneri amerikan i Sky NBC News. Kompania tha në fillim të këtij muaji se kishte 250 milionë përdorues aktivë ditorë – që është më pak nga 258 milionë të pretenduar nga Musk rreth kohës kur ai mori përsipër firmën. Platformat e tjera të mediave sociale, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe TikTok, kanë përjetuar rritje "modeste" të përdoruesve gjatë vitit të kaluar, thanë hulumtuesit.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
139
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024