Tahiri: Qeveria Kurti ka frikë për hetimin e kontratave njëburimore
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri tha se ka frikë serioze nga qeveria për hetimin e kontratave njëburimore. Sipas tij, kjo është afera më e madhe korruptive të kësaj qeverie.

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri tha se kontratat njëburimore janë përdorur në kundërshtim me ligjin nga Qeveria Kurti.

"Ka një frikë serioze të kësaj qeverie në raport me hetimin e tenderëve njëburimor, që shuma e tyre vjen në 209 milionë euro. Kjo qeveri ka kontraktuar 781 tenderë njëburimorë të cilat pa asnjë dyshim janë burim i korrupsionit dhe burim i keqpërdorimit dhe mbi të gjitha e ngulfat konkurrueshmërinë e sektorit privat në këtë temë", tha ai.

Në seancë të jashtëzakonshme ku po debatohet për kontratat njëburimore, Tahiri pyeti se pse duhet të frikësohet një ministri që të vërtetohet se a janë përmbushur kushtet dhe kriteret e para përcaktuara me legjislacion.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024