Pas Gjeorgjisë, edhe Ukraina e Polonia kualifikohen në Kampionatin Evropian Euro 2024
Sport
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kombëtarja e Gjeorgjisë e siguroi biletën sot drejt Kampionatit Evropian Euro 2024 duke e eliminuar Greqinë, ndërsa atje i bashkohen edhe Ukraina e Polonia.

Kombëtarja e Ukrainës e ka eliminuar atë të Islandës duke e mposhtur me rezultat të ngushtë 2:1, raporton KosovaPress.

Golat për ukrainasit i shënuan Tsygankov (minuta e 54’) dhe Mudryk (minuta e 84’), ndërsa golin e nderit te Islanda e shënoi Albert Gudmundsson në minutën e 30’.

Ndërkaq, situatë ndryshe ishte në përballjen mes Uellsit e Polonisë, ku nuk kishte gol për 120 minuta lojë. Polonia më pas u tregua më e suksesshme në penallti, duke e mposhtur Uellsin 5:4.

Me fitoret e sotme, Ukraina e Polonia kualifikohen në Kampionatin Evropian Euro 2024.

Rezultatet finale:

Gjeorgjia 0:0 Greqia (4:2 në penallti fiton Gjeorgjia)

Ukraina 2:1 Islanda

Uellsi 0:0 Polonia (5:4 në penallti fiton Polonia)

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,160
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024