Nga 31 marsi bullgarët që udhëtojnë në Schengen lirohen prej kontrollit të pasaportave
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Nga 31 marsi, shtetasit bullgarë që udhëtojnë në vendet e zonës Schengen me rrugë ajrore nuk do t'i nënshtrohen kontrollit të pasaportës, por vetëm kontrollit të sigurisë së aeroportit. Kjo rrjedh nga hyrja e Bullgarisë në zonën Shengen nga ajri në fund të marsit, u tha gazetarëve të martën ministri i brendshëm në largim Kalin Stojanov. Bullgaria është plotësisht e gatshme, vuri në dukje ai.

Anton Zlatanov, shef i Drejtorisë së Policisë Kufitare, tha se fakti që kontrolli i detyrueshëm kufitar është hequr për disa vende nuk do të thotë se masat e sigurisë në aeroporte janë zvogëluar. "Ne fillojmë të mbështetemi më shumë në analizën e rrezikut dhe aktivitetin operacional, dhe të gjithë aeroportet ndahen në një zonë Schengen dhe jo Schengen. Zona Schengen luan një rol për fluturimet brenda zonës pa kufij.

Nëse organet e sigurisë e shohin të nevojshme, ata kanë të drejtë të kontrollojnë pasagjerët. Personat e moshës 14 deri në 18 vjeç mund të udhëtojnë vetëm, pa një deklaratë nga prindi që bie dakord që fëmija i tyre të largohet nga Bullgaria, nëse udhëtimi është brenda Schengenit.

Aeroporti i Sofjes tha se tavolinat ekzistuese të kontrollit të pasaportave do të hiqen më 31 mars, që do të thotë se pas check-in-it, pasagjerët do t'i nënshtrohen kontrollit të bagazheve dhe më pas do të shkojnë në portën përkatëse.

Nuk do të ketë kontrolle të pasaportave as për pasagjerët që udhëtojnë drejt Zvicrës ose që kalojnë tranzit nëpër një vend jashtë Schengenit për të shkuar në një vend Schengen. Pasagjerët që fluturojnë për në një vend jo-Schengen nëpërmjet një vendi Schengen i nënshtrohen një kontrolli pasaporte në vendin e parë të nisjes, specifikoi Aeroporti i Sofjes. /BTA/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
3
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024