Mandl: Dialogu ka kuptim vetëm në frymën e mirëbesimit dhe kompromisit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Bashkëkryesuesi i Komisionit parlamentar për stabilizim-asociim BE-Kosovë, euro-deputeti austriak, Lukas Mandl, ka bërë thirrje për heqjen masave ndëshkuese të Bashkimit Evropian ndaj Kosovës.

Ai ka kërkuar zbatimin e Marrëveshjes Bazë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, derisa ka shtuar se dialogu ka kuptim vetëm kur mbahet në mirëbesim dhe në frymën e kompromisit për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Në takimin e 11 të komisionit parlamentar për MSA-në, që po mbahet në Kuvendin e Kosovës, ai tha se Parlamenti Evropian mbron qasjen e balancuar në dialog, duke kapërcyer ngërçin aktual.

Në anën tjetër, bashkëkryesuesja tjetër e Komisionit parlamentar për stabilizim-asociim BE – Kosovë, deputetja Mimoza Kusari-Lila, vlerësoi rolin mbështetës të Parlamentit Evropian ndaj Kosovës.

Ndërkaq, shefja e sektorit politik, ekonomik për integrim evropian, në emër të Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit për Punë të Jashtme dhe Politikës së Sigurisë dhe në emër të Komisionit Evropian, AnnaCarin Platon, nënvizoi nevojën e reformave në Kosovë dhe rajon për përfitimin e fondeve nga Plani i Rritjes së BE-së.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
191
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024