Ashley Cole futet në Hall of Fame të Premier Ligës
Sport
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Mbrojtësi legjendar i krahut të majtë, Ashley Cole është futur në Hall of Fame të Premier Ligës.

Cole fitoi tre tituj të Premier Ligës gjatë një karriere 15-sezonale te Arsenali dhe Chelsea, duke kombinuar aftësinë sulmuese me cilësitë e jashtëzakonshme mbrojtëse për t'u bërë një nga mbrojtësit më të mëdhenj që futbolli ka parë ndonjëherë, raporton KosovaPress.

Pjesë e skuadrës rekorde të Arsenalit "Invincibles" që shkoi e pamposhtur gjatë sezonit 2003/04, Cole bëri 385 paraqitje në Premier Ligë në total, ku kontribuoi në 147 porta të paprekura, shënoi 15 gola dhe bëri 31 asistime.

“Jam i nderuar që i bashkohem Hall of Fame në Premier Ligë. Është përulëse dhe përmbushëse të shpërblehesh në fund të karrierës tënde. Kam kaluar në karrierën time vetëm duke u përpjekur të jap më të mirën time dhe të jem mjaftueshëm i mirë. Ju e merrni atë ditë pas dite dhe lojë pas loje. Si një fëmijë i ri, ju kurrë nuk ëndërroni për këtë dhe e bëni atë vetëm për dashurinë e lojës së futbollit. Kam luajtur për disa klube fantastike me tifozë të jashtëzakonshëm. Fitimi i trofeve me klubin tim të fëmijërisë Arsenal dhe me Chelsean janë kujtime të mrekullueshme që do të jenë gjithmonë me mua. Është emocionuese të reflektosh sepse është bërë shumë punë e vështirë. Për t'u bashkuar në Hall of Fame përkrah lojtarëve si Alan Shearer, Thierry Henry, Didier Drogba dhe Rio Ferdinand, jam i privilegjuar të jem në shoqërinë e tyre", tha Cole.

Premier League on X: "A generational defender revered for his consistent excellence. Ashley Cole is the first inductee of the 2024 #PLHallOfFame ? @TheRealAC3 https://t.co/cE4TkuIt5P" / X (twitter.com)

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
308
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024