Ngjarjet e datës 25 mars
Ngjarje
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Vazhdon procesi gjyqësor në rastin Thaçi dhe të tjerët. (Hagë, ora 09:00 - 16:30)

Me rastin e Ditës së Përkujtimit të Masakrës në Krushë të Madhe dhe hapjes së muzeut në përkujtim të dëshmorëve dhe martirëve bëhet mbjellja e luleve dhe drurëve dekorativë në Kompleksin Memorial dhe në rrugët e fshatit me moton “Një fidan, një kujtim”. (Ora 09:00)

Në 25-vjetorin e masakrës serbe, Komuna e Rahovecit organizon tubim përkujtimor te varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Brestovc (ora 10:00), te varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Fortesë (ora 11:00) dhe te varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Celinë (ora 13:00).

Komisioni për Administratë Publike mban dëgjim publik për Projektligjin për Komisionin e Pavarur të Mediave. (Kuvendi i Kosovës, salla N-506, ora 11:00)

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:00)

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (ASHAK), në 25-vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s, hap ekspozitën e botimeve për Kosovën në gjuhë të huaja “Kosova në gjuhët e botës”. (Galeria e ASHAK-ut, Prishtinë, ora 13:00)

Hapet ekspozita “Ide për Prishtinën”. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 15:00)

Me rastin e Ditës së Përkujtimit të Masakrës në Krushë të Madhe dhe hapjes së muzeut në përkujtim të dëshmorëve dhe martirëve mbahet ngjarja Kujtesa historike-rrëfimet e të mbijetuarve të masakrës në Krushë të Madhe. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, Prishtinë, ora 19:00)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024