Raketa ruse hyri në Poloni, Varshava do të kërkojë sqarime nga Moska zyrtare
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Polonia do t'i kërkojë Rusisë shpjegim për shkeljen e re të hapësirës ajrore nga një raketë ruse e lëshuar në Ukrainë dhe do të ftojë ambasadorin rus për intervistë, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme polake. Rusia shkeli hapësirën ajrore të Polonisë herët në mëngjes - për rreth 40 sekonda - me një raketë të lëshuar në objektiva në Ukrainën perëndimore, njoftuan forcat e armatosura polake. "Polonia do t'i kërkojë Federatës Ruse një shpjegim për një shkelje të re të hapësirës ajrore të vendit," tha zëdhënësi i Ministrisë, Pawel Wronski.

Zëvendësministri i Jashtëm njoftoi pasdite se “ministri Radoslav Sikorski do ta ftojë në intervistë ambasadorin e Federatës Ruse për informacion dhe sqarim”. "Pjesa tjetër e lëvizjeve tona do të varet nga këto shpjegime dhe informacione," tha Andrzej Szejna për TV Polsat News. "Nuk është hera e parë që një raketë nga Federata Ruse hyn në territorin polak. Me sa dimë, kjo është hera e tretë", theksoi ai. Një incident i ngjashëm ndodhi në dhjetor kur një raketë ruse hyri në hapësirën ajrore polake dhe e la atë pas disa minutash në drejtim të Ukrainës.

Në dhjetor 2022, një raketë ruse KH-55, e aftë për të mbajtur koka bërthamore, ra në Poloni, por mbetjet e saj u gjetën vetëm në prill 2023 nga një kalimtar në një pyll afër Bydgoszcz në veri të vendit, rreth 500 km nga kufiri lindor i këtij shteti anëtar të NATO-s. Në nëntor 2022, një raketë ukrainase ra në fshatin polak Przewodow, afër kufirit me Ukrainën, duke vrarë dy civilë. Rënia e një rakete në një fshat polak shkaktoi frikën se NATO mund të tërhiqej në konflikt dhe në përshkallëzimin e madh të luftës në Ukrainë. Polonia mbrohet nga detyrimi i mbrojtjes kolektive të Aleancës Atlantike.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,163
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024