Festivali i Filmit në Sofje njeh mjeshtrit e rinj të kinemasë meksikane
Kulturë
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Filmi Sujo mori Çmimin e Madh në garën ndërkombëtare të Festivalit të 28-të Ndërkombëtar të Filmit në Sofje (SIFF) në një ceremoni në Sallën 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës mbrëmjen e së shtunës. Nderimi vjen me një çmim në të holla prej 7.000 euro, i cili ndahet mes regjisorit dhe producentit, dhe sigurohet nga Komuna e Sofjes.

Sujo, një bashkëprodhim i Meksikës, Francës dhe SHBA-së, drejtohet nga Astrid Rondero dhe Fernanda Valadez, të cilët janë përshkruar si "mjeshtërit e rinj" të kinemasë meksikane. Puna e tyre e përbashkët vjen në Sofje pasi fituan Çmimin e Madh të Jurisë në Konkursin Ndërkombëtar të Filmit të metrazhit të gjatë të Festivalit të Filmit Sundance në janar. Juria i dha çmimin bullgar të filmit të shkurtër për Çokollatën, me regji të Orlin Milchev, si dhe një diplomë për arritje në kinematografi për një hyrje nga Japonia: Përtej mjegullës, me regji të Daichi Murase. Çmimi për regjisorin më të mirë në konkursin ndërkombëtar shkoi për Shuchi Talati nga India për Girls Will Be Girls. Çmimi i posaçëm i jurisë iu dha filmit “The Capture” të Adi Voicu (Rumani). Mësimet e Blaga-s të Stefan Komandarev morën dy çmime: për filmin më të mirë në programin e filmit të ri bullgar të metrazhit të gjatë dhe për filmin më të mirë në konkursin ballkanik të festivalit, dhënë nga Unioni i kritikëve të filmit të kineastëve bullgarë. Çmimi i publikut iu nda filmit “Because I Love Bad Weather” - debutim artistik i regjisores bullgare Yana Lekarska. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024