Ndahet nga jeta pianisti italian Maurizio Pollini
Kulturë
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Pianisti i madh italian Maurizio Pollini vdiq të shtunën në moshën 82-vjeçare. Muzikanti legjendar ishte i sëmurë prej disa kohësh dhe kishte anuluar disa koncerte të fundit.

Ai do të shtrihet në State në teatrin e operës La Scala të Milanos, me të cilën ishte i lidhur ngushtë, të martën nga ora 10:00 deri në orën 14:00. Teatri i drejtoi homazhet ndaj tij. “Teatro alla Scala mban zi për humbjen e Maurizio Pollinit, një prej muzikantëve të mëdhenj të kohës sonë dhe një referencë themelore në jetën artistike të teatrit për mbi 50 vjet”, thuhet në një deklaratë.

Nga debutimi i tij më 11 tetor 1958, deri në recitalin e tij të fundit më 13 shkurt 2023, Pollini performoi në La Scala 168 herë, përveç takimeve me studentë dhe pjesëmarrjes në juri dhe konferenca. Homazhe për Pollinin ka bërë edhe presidenti italian Sergio Mattarella. Kreu i shtetit e përshkroi si "një pianist të shquar, një interpretues rigoroz, të frymëzuar të veprave të jashtëzakonshme muzikore, një figurë referimi për brezat e muzikantëve nga e gjithë bota. “Pollini ishte një poet i pianos që, gjatë karrierës së tij të gjatë dhe të jashtëzakonshme, solli prestigj në skenën artistike ndërkombëtare në Itali," tha ai. Pollini do të ketë një funeral privat. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024