Kush është ISIS-K grupi që sulmoi një sallë koncertesh në Moskë?
Bota
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

SHBA ka inteligjencën që konfirmon marrjen e përgjegjësisë nga Shteti Islamik për një sulm vdekjeprurës me të shtëna në një koncert afër Moskës të premten, tha një zyrtar amerikan për mediat britanike. Shteti Islamik Khorasan (ISIS-K), i quajtur sipas një termi të vjetër për rajonin që përfshinte pjesë të Iranit, Turkmenistanit dhe Afganistanit, u shfaq në Afganistanin lindor në fund të vitit 2014 dhe shpejt krijoi një reputacion për brutalitet ekstrem.

Një nga degët më aktive rajonale të grupit militant të Shtetit Islamik, ISIS-K ka parë rënie të anëtarësimit që nga kulmi rreth vitit 2018, por SHBA e shohin grupin si një kërcënim të vazhdueshëm. Gjenerali Michael Kurilla, komandanti i Komandës Qendrore të SHBA, i tha Kongresit marsin e kaluar se ISIS-K po zhvillonte shpejt aftësinë për të kryer "operacione të jashtme" në Evropë dhe Azi dhe se grupi do të ishte në gjendje të sulmonte interesat e SHBA-së dhe Perëndimit jashtë Afganistanit "në vetëm gjashtë muaj dhe me pak ose aspak paralajmërim". “Sulmet brenda vetë SHBA-së ishin më pak të mundshme,” tha ai.

SHBA tha se aftësia e tyre për të zhvilluar inteligjencë kundër grupeve ekstremiste në Afganistan si ISIS-K është zvogëluar që nga tërheqja e trupave amerikane nga vendi në vitin 2021. Ushtria amerikane ka thënë se mund të shohë "kundërvihet e gjera" të një sulmi i afërt, por nuk ka detaje specifike që kishte më parë. Në fillim të këtij viti, SHBA-të përgjuan komunikimet që konfirmonin se grupi kreu dy bomba në Iran që vranë afro 100 njerëz. Në shtator 2022, ISIS-K mori përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës me bombë në ambasadën ruse në Kabul. Grupi ishte gjithashtu përgjegjës për një sulm në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit në vitin 2021 që vrau 13 trupa amerikane.

Sipas një raporti të janarit të OKB-së, përpjekjet e talebanëve për të mposhtur grupin kanë çuar në një rënie të numrit të sulmeve brenda Afganistanit, por sulmet nuk kanë të ndalur. Të enjten, Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës para një banke në Kandahar të Afganistanit që vrau të paktën tre persona dhe plagosi 12, tha policia lokale. Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin e së premtes mbrëma, më vdekjeprurës në Rusi në 20 vjet.  "ISIS-K ka qenë i fiksuar në Rusi për dy vitet e fundit, duke kritikuar shpesh Putin në propagandën e tij," tha Colin Clarke nga Soufan Center, një grup kërkimor me seli në Nju Jork. Michael Kugelman nga Qendra Wilson me seli në Uashington tha se ISIS-K "e sheh Rusinë si bashkëpunëtore në aktivitete që rregullisht shtypin myslimanët". Ai shtoi se grupi gjithashtu numëron si anëtarë një numër militantësh të Azisë Qendrore me ankesat e tyre kundër Moskës.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
141
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024