BE nuk do të njohë kurrë “zgjedhjet” në territoret e okupuara të Ukrainës
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Liderët e BE-së në Bruksel theksuan veçmas në dokumentin e tyre përfundimtar se nuk do të njihnin kurrë rezultatet e të ashtuquajturave "zgjedhje" ruse në territoret e okupuara të Ukrainës dhe do të bashkonte forcat me partnerët ndërkombëtarë për të mbajtur Rusinë përgjegjëse për krimet në Ukrainë. Siç raporton Ukrinform, kjo thuhet në konkluzionet e Këshillit Evropian, të publikuara në faqen e EuCo-së pas një samiti dyditor.

“Këshilli Evropian dënon fuqishëm shkeljet e vazhdueshme të të drejtave të njeriut nga Rusia në territoret e okupuara të Ukrainës, duke përfshirë dëbimin e fëmijëve. Ai kundërshton me vendosmëri dhe nuk do t'i njohë kurrë të ashtuquajturat zgjedhje të paligjshme të organizuara nga Rusia në territoret ukrainase të okupuara përkohësisht në Krime, Sevastopol, Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson, as rezultatet e tyre," thuhet në dokument. Siç u përmend, Rusia dhe udhëheqja e saj duhet të mbajnë përgjegjësi të plotë për nisjen e një lufte agresioni kundër Ukrainës, dhe për krimet e tjera më të rënda, në përputhje me ligjin ndërkombëtar, si dhe për dëmet masive të shkaktuara në Ukrainë.

Siç u raportua më herët, një takim dy-ditor i Këshillit Evropian u zhvillua në Bruksel më 21-22 mars, gjatë të cilit liderët e vendeve anëtare të BE-së diskutuan çështjen e një rritje urgjente të ndihmës ushtarake për Ukrainën, duke rritur potencialin e industrisë evropiane të mbrojtjes, duke forcuar aftësitë mbrojtëse dhe stabilitetin ekonomik të vetë Bashkimit Evropian.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,163
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024