Lëvizjet e ushtrisë serbe afër kufirit të Kosovës, Gecaj: Tentativë e Serbisë për të përhapur frikë
Intervista
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Lëvizjet e ushtrisë serbe në afërsi me kufirin e Kosovës nuk shihen si risi pasi ato janë bërë edhe në të kaluarën. Kështu vlerëson njohësi i sigurisë Hysen Gecaj duke shtuar se nuk ka mundësi që në këto rrethana të ndërhyhet në Kosovë.

Publikimin e videos së kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe njoftimin nga ana e tij se njësi të specializuara të ushtrisë së Serbisë janë vërejtur vetëm disa metra larg kufirit me Kosovën, Gecaj e ka vlerësuar si veprim jo të menduar mirë.

Në një intervistë për KosovaPress ai tha se këto janë vetëm tentativa të Serbisë për të përhapur panik e frikë në Kosovë dhe se presidenti serb Aleksandar Vuçiq, sipas tij po e shfrytëzon këtë situatë për konsum të brendshëm.

Gecaj poashtu ka komentuar edhe deklaratat e ambasadorit Amerikan në Kosovë Jeffrey Hovenier i cili sipas tij dha sinjal se Kosova nuk duhet të brengoset shumë për aspektet e sigurisë.

Sipas tij do të ishte çmenduri që Serbia të mendoj për ndonjë sulm në Kosovë.

Ai tha se nuk përjashtohen mundësitë për provokime të mëtutjeshme karshi Kosovës nga ana e Serbisë, po e ka përjashtuar mundësinë e ndonjë lufte.

Ndërkaq shtoi se kjo nuk nënkupton që NATO, KFOR-i dhe FSK-ja duhet të rrinë duarkryq. Ata sipas Gecaj duhet t’i kryejnë detyrat e veta konform Kushtetutës duke mos përjashtuar armatosjen, fuqizimin dhe shtimin e numrit të pjesëtareve të FSK-së.

Ndryshe kryeministri Albin Kurti në rrjetin social Facebook ka bërë me dije se Forcat e Armatosura të Serbisë janë duke realizuar stërvitjet e rregullta dhe se sipas tij ato janë duke i përdorur si pretekst për të shkaktuar provokime të qëllimshme në afërsi të kufirit me Kosovën.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024