4 efektet e konsumimit të rregullt të specave djegës për shëndetin tonë
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Specat djegës vijnë në shumë ngjyra, duke përfshirë të kuqe, portokalli, të verdhë dhe jeshile. Ata janë plot me vitamina dhe minerale të dobishme për shëndetin, dhe konsumimi i rregullt i tyre mund të ketë përfitime të shumta shëndetësore për të gjithë trupin. Nutricionistet Erica Barrera dhe Christy Weil kanë veçuar disa efekte që lidhen me konsumimin e rregullt të kësaj perime të shijshme. Specat djegës janë të pasur me fitokemikale dhe lëndë ushqyese që kanë veti natyrale antioksiduese dhe antiinflamatore.

Barrera shpjegon se specat djegës “përmbajnë antioksidues, si karotenoidet dhe anthocyanins, të cilat ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave në trup”. Specat djegës janë një burim i shkëlqyer i fibrave që ofron shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë tretje më të mirë, përmirësim të shëndetit të zemrës dhe nivele të qëndrueshme të energjisë. “Fibrat ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak dhe kolesterolit duke e mbajtur mikrobiomën e zorrëve të shëndetshme”, shpjegon Barrera.

Fibrat gjithashtu ndihmojnë në ushqimin e baktereve të shëndetshme të zorrëve që jetojnë në traktin tretës, të cilat mund të ndihmojnë në ruajtjen e një mikrobiome të shëndetshme. “Përfshirja e specave djegës në dietën tuaj të përditshme mund të ofrojë potencialisht një bollëk të lëndëve ushqyese për trupin tuaj, veçanërisht për sistemin tuaj imunitar”, thotë Weil. Weil shton se specat djegës përmbajnë pothuajse tre herë më shumë vitaminë C se portokalli. “Kërkimet tregojnë se konsumimi i rregullt i ushqimeve të pasura me vitaminë C ndihmon sistemin imunitar të luftojë infeksionet dhe sëmundjet”, thekson Weil.

Hulumtimet kanë treguar se komponimet bimore të pranishme në specat djegës mund të kenë efekt pozitiv në shëndet, duke reduktuar inflamacionin në trup ose duke reduktuar plotësisht rrezikun e zhvillimit të tij. Konsumimi i specave djegës mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të trurit dhe në parandalimin e humbjes së kujtesës të lidhur me moshën. Një studim i vitit 2019 i botuar në “Journal of Food Science and Nutrition” zbuloi se flavonoidet, acidet fenolike dhe karotenoidet në specat djegës mund të parandalojnë humbjen e kujtesës të lidhur me sëmundjen e Alzheimerit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024