Lista e vendeve ku pihet më së shumti birra
Biznes
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Konsumimi global i birrës ishte afërsisht 177.50 milionë kilolitra në vitin 2020, duke rënë 6.7% nga viti 2019 për herë të parë në tri vjet, sipas të dhënave të publikuara në vitin 2022 nga Kirin Holdings Company nga Japonia.

Raporti bazohet në gjetjet e marra nga pyetësorët e dërguar nga Kirin Holdings te shoqatat e ndryshme të prodhuesve të birrës në mbarë botën, si dhe në statistikat më të fundit të industrisë të disponueshme jashtë shtetit. Të dhënat për konsumin global të birrës janë gjurmuar nga Kirin që nga viti 1975.

Për ta ilustruar këtë, nëse vëllimi i Tokyo Dome do të krahasohej me një filxhan birre, ky nivel konsumi do të ishte i barabartë me mbushjen e Tokyo Dome rreth 143 herë më shumë.

Kina mbeti vendi më i madh i konsumit të birrës në botë për të 18-in vit radhazi; megjithatë, konsumi u ul në vitin 2020 me 8% nga viti në vit. Vendet në mesin e 10 vendeve më të mëdha të konsumit të birrës në botë që panë një rritje ishin Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Brazili dhe Rusia.

Kinezët gjatë vitit 2020 konsumuan 36.088 kilolitra birrë, SHBA 24.150, Brazili 13.847, Rusia 8.646, Meksika 8.287, Gjermania 7.746, Japonia 4.416, Britania e Madhe 4.018, Vietnami 3.845 dhe Spanja në pozitën e dhjetë me 3.815 kilolitra.

Sipas rajonit, Azia konsumoi 11.7% më pak birrë në vitin 2020 krahasuar me vitin 2019, megjithatë ende mban një pjesë 31.2% të tregut global të birrës, duke mbetur rajoni më i madh në botë që konsumon birrën për të 13-tin vit radhazi. Konsumi i birrës në Afrikë u ul në vitin 2020 me 9.4% nga viti në vit dhe ra për herë të parë në dhjetë vjet.

Në vitin 2020, konsumi global i birrës ishte 177.50 milion kilolitra (ekuivalente me afërsisht 280.4 miliardë 633 ml shishe) - me një rënie prej rreth 12.81 milionë kilolitra për shkak të efekteve nga përhapja e COVID-19 - duke arritur në afërsisht 20.2 miliardë 633 ml shishe. Vëllimi i përgjithshëm i konsumit global të birrës është i barabartë me mbushjen e Tokyo Dome 143 herë, nëse vetë Tokyo Dome ishte një filxhan birre me një kapacitet prej rreth 1.24 milion kilolitra.

Çekia prin për konsumin e birrës për kokë banori me 181.9 litra për vitin e 28-të radhazi, pasuar nga Austria me 96.8, Polonia 96.1, Rumania 95.2, Gjermania 92.4, Estonia 86.4, Namibia (shtet në Afrikë) 84.8, Lituania 84.1, Sllovakia 81.7 dhe në vendin e dhjetë renditet Irlanda 81.6 litra birrë. Ndër vendet e Ballkanit, Bullgaria renditet në pozitën e 16-të me 76 litra birrë për kokë banori, Kroacia e 18-ta me 78.2, Bosnje e Hercegovina e 25-ta me 63.3 litra birrë për kokë banori.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,152
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024