Scholz: BE planifikon të përdorë 'fitimet e papritura' në asetet e ngrira ruse për Ukrainën
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të enjten se BE po planifikon të përdorë "fitimet e papritura" në asetet e ngrira ruse për të blerë armë për Ukrainën. "Këto janë fitimet që nuk i takojnë askujt dhe për këtë arsye mund të përdoren nga Bashkimi Evropian," u tha ai gazetarëve në Bruksel përpara një samiti të liderëve evropianë. “Sipas mendimit tim, ato sigurisht që duhet të përdoren para së gjithash për blerjen e armëve dhe municioneve që i duhen Ukrainës për mbrojtjen e saj. Është një çështje madhore me të cilën do të merremi sot, por besoj se kemi një unitet të gjerë për këtë”, tha ai.

Scholz nënvizoi se evropianët duhet të shtojnë përpjekjet për t'i siguruar Ukrainës armët dhe municionet e nevojshme urgjentisht kundër agresionit ushtarak të Rusisë. “Gjermania është shumë përpara në këtë drejtim. Tani kemi dorëzuar dhe rezervuar armë me vlerë 28 miliardë euro, kjo është një shumë e madhe. Por të gjitha shtetet evropiane duhet të japin një kontribut të mirë. Unë mund të shoh përparim të dukshëm atje dhe do të shohim se çfarë mund të bëjmë më shumë për të rritur mbështetjen tonë”, tha ai.

Samiti i liderëve evropianë vjen në një kohë të shqetësimit në rritje në Kiev për qëndrueshmërinë e mbështetjes ushtarake të SHBA-së për shkak të një viti zgjedhor dhe gjasave për një mandat të dytë për ish-presidentin Donald Trump. Në javët e fundit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje aleatëve evropianë për më shumë mbështetje dhe paralajmëroi se ushtria ukrainase përballet me mungesa kritike të municioneve, veçanërisht predhave të artilerisë. /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
138
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024