Pacienti amerikan merr transplantin e parë të suksesshëm të veshkës së derrit
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kirurgët në SHBA për herë të parë transplantuan me sukses një veshkë derri të modifikuar gjenetikisht te një pacient 62-vjeçar. Richard "Rick" Slayman, nga Weymouth, Massachusetts, i cili vuante nga sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare, iu nënshtrua procedurës katër orësh të shtunën në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts. Slayman po shërohet mirë dhe pritet të dalë së shpejti, tha spitali. "Shpresa jonë është që kjo qasje e transplantit do të ofrojë një shpëtim për miliona pacientë në mbarë botën që vuajnë nga dështimi i veshkave," tha Tatsuo Kawai, drejtor mjekësor për transplantin e veshkave, në një deklaratë.

Winfred Williams, nefrolog i Slayman tha se transplanti përfaqëson një "përparim të mundshëm në zgjidhjen e një prej problemeve më të vështira në fushën tonë, që është qasje i pabarabartë për pacientët e pakicave etnike në mundësinë për transplantim të veshkave për shkak të mungesës ekstreme të organeve të donatorëve dhe të tjera. barrierat e bazuara në sistem." "Kjo pabarazi shëndetësore ka qenë objektivi i shumë nismave të politikave kombëtare për më shumë se 30 vjet, me sukses të kufizuar," shtoi Williams.

Slayman tha në një deklaratë të lëshuar nga spitali se ai e shihte operacionin "jo vetëm si një mënyrë për të më ndihmuar mua, por një mënyrë për të dhënë shpresë për mijëra njerëz që kanë nevojë për një transplant për të mbijetuar". Veshka e derrit "u ofrua nga eGenesis i Cambridge, Massachusetts, nga një dhurues derri që ishte modifikuar gjenetikisht duke përdorur teknologjinë CRISPR-Cas9 për të hequr gjenet e dëmshme të derrit dhe për të shtuar gjene të caktuara njerëzore për të përmirësuar përputhshmërinë e tij me njerëzit", sipas spitalit. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024