Bastiset selia e FA spanjolle dhe shtëpia e ish-presidentit Luis Rubiales
Sport
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Të paktën gjashtë të dyshuar janë arrestuar pasi zyrat e FA spanjolle u bastisën së bashku me shtëpinë e ish-presidentit Luis Rubiales si pjesë e një hetimi në marrëveshjen për të çuar Superkupën e Spanjës në Arabinë Saudite. Hetimi është i lidhur me korrupsionin dhe pastrimin e parave për zhvendosjen e turneut në mbretërinë e Gjirit, në një marrëveshje që thuhet se vlen 40 milionë euro. Prokurorët e shtetit bastisën gjithsej 11 objekte në të gjithë vendin sot, duke përfshirë selinë e Federatës Spanjolle të Futbollit në periferi të Madridit dhe shtëpinë e Rubiales në qytetin jugor të Granadës.

Megjithatë, Guardia Civile e Spanjës tha se ish-presidenti nuk ishte në mesin e gjashtë të arrestuarve dhe u tha se ishte jashtë vendit kur oficerët hynë në pronën e tij. Autoritetet konfirmuan se Rubiales është në mesin e pesë personave shtesë që janë vënë zyrtarisht nën hetim. Zyra e prokurorëve shtetërorë të Spanjës tha se policia dhe hetuesit e Europolit po kërkonin dokumente dhe pret që operacioni të prodhojë gjithsej shtatë arrestime dhe pesë persona të tjerë të identifikohen si nën hetim.

Në shtator, Rubiales dha dorëheqjen si kreu i FA spanjolle pasi shkaktoi një skandal ndërkombëtar për puthjen e kombëtares spanjolle Jenni Hermoso pa pëlqimin e saj kur ekipit fitues iu prezantua Kupa e Botës për femra. 46-vjeçari u ndalua nga futbolli për tre vjet pas një hetimi nga FIFA, pas fitores përfundimtare ndaj Anglisë në Sydney. Ai tani është në pritje të gjyqit për sulmin seksual të dyshuar ndaj Hermoso - një akuzë që ai e mohon. Në vitin 2020, Rubiales rishikoi formatin e superkupës spanjolle duke krijuar një mini-turne me katër ekipe dhe duke e zhvendosur garën në Arabinë Saudite si pjesë e një marrëveshjeje që thuhet se ishte me vlerë 40 milionë euro për turne për FA spanjolle.

Prokurorët hapën një hetim për atë marrëveshje dy vjet më vonë pas një bisede audio të rrjedhur midis Rubiales dhe lojtarit të atëhershëm të Barcelonës Gerard Pique në lidhje me miliona dollarë komisione. Në vitet e fundit, Arabia Saudite ka investuar miliarda funte për të sjellë sporte të ndryshme në vend, duke përfshirë tenisin, snookerin, golfin dhe ndeshjet kryesore të boksit që përfshijnë Tyson Fury dhe Anthony Joshua. Liga vendase e futbollit saudit nisi një furi blerjesh për të sjellë në ekipet e saj disa nga yjet më të mëdhenj të lojës, si Cristiano Ronaldo dhe Neymar. Mbretëria është gjithashtu në rrugë për të pritur Kupën e Botës 2034 pasi Australia njoftoi se nuk do të konkurronte.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024