Senatori amerikan: "Mizoria më e keqe në histori" mund të ndodhë nëse ndihma për Ukrainën bllokohet
Bota
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Një senator amerikan ka paralajmëruar dështimin për të vazhduar ndihmën amerikane për Ukrainën mund të çojë në "mizorinë më të keqe në histori". Demokrati Joe Manchin tha në një samit të organizuar nga Axios tha se “nuk mund ta lëmë Ukrainën të kalojë këtë, nëse vjen nga pranvera dhe ne nuk e kemi ndihmuar Ukrainën, Zoti na ndihmoftë.”

“Kjo do të jetë mizoria më e keqe në histori që fëmijët apo nipërit tuaj po lexojnë për atë që kemi bërë”, shtoi ai. Senati i SHBA-së miratoi një projekt-ligj për ndihmën e huaj muajin e kaluar, por kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson aktualisht po refuzon ta vendosë atë për votim në dhomën e tij. SHBA është nën presion në rritje për t'i dhënë më shumë ndihmë Ukrainës, por ajo po bllokohet nga një pjesë e republikanëve. /SkyNews

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024