Shkencëtarët austriakë zbulojnë se cigaret elektronike çojnë në ndryshime qelizore
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Shkencëtarët në Austri thanë të mërkurën se gjetën prova se pirja e cigareve elektronike dhe cigareve të duhanit kanë efekte të ngjashme në qeliza. Universiteti i Innsbruck-ut publikoi studimin në revistën Cancer Research ku shkencëtarët analizuan efektet molekulare të duhanit dhe e-cigareve në të ashtuquajturin epigjenom - informacionin në qeliza të ndryshme. Ata thanë se epigjenomi mund të ndryshojë gjatë gjithë jetës për shkak të faktorëve të ndryshëm gjenetikë dhe jo gjenetikë, të tillë si plakja ose mënyra e jetesës.

Shkencëtarët shikuan më shumë se 5.300 mostra nga 4.000 njerëz për indikacione se si pirja e duhanit dhe e-cigareve ndikon në qeliza të ndryshme. Ato përfshinin mostra gjaku, tampone goje dhe mostra nga zona e qafës së mitrës së grave. "Analiza jonë tregon se pirja e duhanit ndryshon programin qelizor në qeliza të ndryshme - megjithatë, ne vërejmë gjithashtu ndryshime të ngjashme përmes konsumimit të cigareve elektronike ose duhanit oral pa tym", tha Chiara Herzog, një nga autoret e studimit për gazetën austriake “Krone”.

Studimi tregoi se ishte e mundur të përcaktohet relativisht nëse një person konsumon cigare elektronike ose duhan oral bazuar në të ashtuquajturat qeliza epiteliale në gojë. Studiuesit thanë se produktet e duhanit shkaktojnë një epigjenom pro-kancerogjen në qelizat epiteliale, të cilat janë të ngjashme me qelizat që shkaktojnë kancer në mushkëri ose organe të tjera. Ata gjetën fenomenin edhe në qelizat epiteliale në gojën e atyre që pinë cigare elektronike.

“Edhe nëse konsumatorët e cigareve elektronike nuk kanë pirë më parë cigare, ne vërejmë ndryshime shumë të ngjashme në to”, tha Martin Widschwendter, një tjetër autor, për Krone. Widschwendter shpjegoi më tej se studimi ofron prova të mjaftueshme për të nxitur kujdes në lidhje me cigaret elektronike.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024