Aprovohet kërkesa e MSH-së për mbulimin e trajtimit mjekësor të invalidëve të luftës
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka deklaruar se është aprovuar kërkesa e ministrisë që ai drejton për mbulim të trajtimit mjekësor të personave me status të invalidit të luftës për qëllim të ndërrimit, mirëmbajtjes apo vendosjes së protezave jashtë institucioneve shëndetësore publike. Në një konferencë për media bashkë me zëvendësministrin e Financave, Agron Dobruna, ai është shprehur i lumtur që më në fund ky proces institucionalizohet. Pas mbledhjes elektronike që kanë mbajtur, Vitia tha se është ndarë një shumë rreth 2 milionë euro në total për tri vjetët e ardhshëm.

“Është ndarë një shumë rreth 2 milionë euro në total për tri vjetët e ardhshëm. Puna për funksionalizmin e këtij shërbimi në institucione shëndetësore publike po vazhdon deri në kompletimin e plotë të këtyre shërbimeve, në mënyrë që kjo kategori që ka dhënë jashtëzakonisht shumë për lirinë dhe ketë vend, të ketë mundësi në mënyrë dinjitoze në të ardhmen t’i marrë këto shërbime brenda institucioneve tona shëndetësore publike”, deklaroi Vitia.

Në anën tjetër, zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Agon Dobruna ka thënë se kjo ministri do mbështesë gjithherë vendimet që janë në të mirën e qytetarëve. /E.Krasniqi

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024