BQK-ja synon platformë të përbashkët me Fakultetin Ekonomik
Lajme
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Parasë, Banka Qendrore e Kosovës sot ka nënshkruar marrëveshje të mirëkuptimit me Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, për të avancuar bashkëpunimin dhe mbështetur aspektin akademik, avancimin e njohurive ekonomike dhe financiare, shkëmbimin e informacioneve dhe bashkëpunimin për projekte të përbashkëta në fushën e ekonomisë, financave dhe edukimit financiar.

Me këtë rast, guvernatori i BQK-së, Ahmet Ismaili potencoi se ky memorandum pritet të kontribuoj në zhvillimin dhe promovimin e njohurive në fushën e ekonomisë e financave në përgjithësi dhe edukimit financiar në veçanti.

Përmes këtij memorandumi, BQK-ja synon të ndërtojnë platformë të përbashkët me Fakultetin Ekonomik, ku do të mund të zhvillohen projekte dhe iniciativa të përbashkëta për të ngritur dhe avancuar njohuritë edukative ekonomike dhe financiare në Kosovë, me qëllim të përmirësimit të njohurive për çështjet ekonomike dhe financiare për të rinjtë.

Pas nënshkrimi të këtij memorandumi, guvernatori i BQK-së Ahmet Ismaili para studentëve të Fakultetit Ekonomik mbajti ligjëratën me titull "Banka Qendrore dhe roli i saj në sistemin financiar të Republikës së Kosovës”.

Ndërkaq, dekani i Fakultetit Ekonomik, Driton Balaj u shpreh i lumtur me prezencën e guvernatorit Ismaili, për çka tha ky i fundit do të jetë burim frymëzimi për gjeneratat e reja.

Ai potencoi se me nënshkrimin e memorandumit me Bankën Qendrore të Kosovës, kanë hapur mundësitë për studentët e këtij fakulteti, duk u ofruar atyre praktikë punë dhe mundësi të punësimit.

Përveç këtyre, gjatë ligjëratës para studentëve në Fakultetin Ekonomik, guvernatori i BQK-së, ka hapur zyrtarisht thirrjen për çmimin vjetor për “Ekonomist i ri”.

Ai tha se ky çmim ka për qëllim që të promovojë hulumtimet shkencore për të gjithë të interesuarit dhe se data e fundit për dorëzimin e tij është 30 shtator 2024.

Ismaili tregoi se në kuadër të këtij punimi janë të përcaktuara pesë tema, ku fituesit do të shpërblehen me një shumë të caktuar monetare, e cila fillon me 1600 euro për fituesin e parë, dhe 600 euro për atë të pestin.

Ndërkaq, shkëmbimi i publikimeve dhe të dhënave, ligjëratat për studentët, angazhimi i ekspertëve, bashkëpunimi hulumtues, mundësia e praktikës për studentët, shqyrtimi i kurrikulës dhe organizimi i ligjëratave me ekspertet e BQK-se, janë disa nga aktivitetet e zotuara nga BQK në këtë Memorandum./Z.Zeneli/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024