A është vërtet TikTok një rrezik për Perëndimin?
Lajme
Lexohet për: 4 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Kina ka kundërshtuar një projekt-ligj që kalon në Kongresin e SHBA-së që përfundimisht mund të ndalojë TikTok-un në Shtetet e Bashkuara, duke e quajtur atë të padrejtë.

Është lëvizja më e fundit në një sherr shumëvjeçar mbi frikën e sigurisë në lidhje me aplikacionin që është në pronësi të një kompanie kineze.

Zyrtarëve, politikanëve dhe stafit të sigurisë në shumë vende perëndimore u është ndaluar ta instalojnë atë në telefonat e punës.

Pra, cilat janë tre shqetësimet më të mëdha kibernetike në lidhje me TikTok, dhe si u përgjigjet kompania atyre?

1. TikTok mbledh një sasi 'të tepërt' të të dhënave

TikTok thotë se mbledhja e të dhënave të aplikacionit është "në përputhje me praktikat e industrisë".

Kritikët shpesh akuzojnë TikTok për grumbullimin e sasive të mëdha të të dhënave. Një raport i sigurisë kibernetike i publikuar në korrik të vitit 2022 nga studiues në ‘Internet 2.0’, një kompani kibernetike australiane, citohet shpesh si provë.

Studiuesit studiuan kodin burimor të aplikacionit dhe raportuan se ai kryen "korrje të tepërt të të dhënave". Analistët thanë se TikTok mbledh detaje të tilla si vendndodhja, çfarë pajisje specifike po përdoret dhe cilat aplikacione të tjera janë në të.

Sidoqoftë, një test i ngjashëm i kryer nga Citizen Lab arriti në përfundimin “në krahasim me platformat e tjera të njohura të mediave sociale, TikTok mbledh lloje të ngjashme të dhënash për të gjurmuar sjelljen e përdoruesve”.

Në mënyrë të ngjashme, një raport nga Instituti i Teknologjisë i Gjeorgjisë vitin e kaluar thoshte: "Fakti kryesor këtu është se shumica e mediave të tjera sociale dhe aplikacioneve celulare bëjnë të njëjtat gjëra."

2. TikTok mund të përdoret nga qeveria kineze për të spiunuar përdoruesit

TikTok thotë se kompania është plotësisht e pavarur dhe "nuk i ka ofruar të dhëna përdoruesve qeverisë kineze, edhe nëse na kërkohet".

Edhe pse i mërzit ekspertët e privatësisë, shumica prej nesh pranojnë se dorëzimi i një pjese të të dhënave private është marrëveshja që bëjmë me rrjetet sociale.

Në këmbim për të na dhënë shërbimet e tyre falas, ata mbledhin njohuri rreth nesh dhe e përdorin atë për të shitur reklama në platformën e tyre, ose për t'i shitur të dhënat tona firmave të tjera që përpiqen të na reklamojnë diku tjetër në internet.

Problemi që kritikët kanë me TikTok është se ai është në pronësi të gjigantit të teknologjisë me bazë në Pekin ByteDance, duke e bërë atë unik si një aplikacion i zakonshëm jo-amerikan. Facebook, Instagram, Snapchat dhe YouTube, për shembull, të gjitha mbledhin sasi të ngjashme të dhënash, por të gjitha janë kompani të themeluara në SHBA.

Për vite me radhë, ligjvënësit amerikanë, së bashku me pjesën më të madhe të botës, kanë marrë një nivel besimi: se të dhënat e mbledhura nga këto platforma nuk do të përdoren për arsye të liga që mund të vënë në rrezik sigurinë kombëtare.

Urdhri ekzekutiv i Donald Trump i vitit 2020 pretendonte se mbledhja e të dhënave të TikTok potencialisht mund të lejojë Kinën të "gjurmojë vendndodhjet e punonjësve federalë dhe kontraktorëve, të ndërtojë dosje të informacionit personal për shantazh dhe të kryejë spiunazh korporativ".

Deri më tani, provat tregojnë se ky është vetëm një rrezik teorik - por frika nxitet nga një pjesë e paqartë e ligjit kinez të miratuar në 2017.

Neni shtatë i Ligjit të Inteligjencës Kombëtare të Kinës thotë se të gjitha organizatat dhe qytetarët kinezë duhet të "mbështesin, ndihmojnë dhe bashkëpunojnë" me përpjekjet e inteligjencës së vendit.

Kjo fjali citohet shpesh nga njerëz të dyshimtë jo vetëm për TikTok, por për të gjitha kompanitë kineze./BBC/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,135
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024