Shpërthen vullkani në Islandë, hapet një çarje 3 km në tokë
Bota
Lexohet për: 4 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Pasi vullkani i Islandës shpërtheu për herë të katërt në tre muaj dje, ekipet e emergjencës punuan gjatë natës për të përforcuar barrierat mbrojtëse rreth qytetit të evakuuar të peshkimit të Grindavik, ndërsa llava rrodhi sërish drejt tij.

Pas javësh paralajmërimesh se shkëmbinjtë gjysmë të shkrirë po grumbulloheshin nën tokë, Zyra Meteorologjike Islandeze (IMO) tha se shpërthimi, në orën 20:23 me kohën lokale të së shtunës, hapi një çarje gati tri km të gjatë në tokë midis dy maleve, raporton Guardian.

Llava rrodhi kryesisht në jug dhe në juglindje me rreth 1 km/h gjatë natës dhe mund të kishte arritur në oqean, tha IMO. Digat dhe barrierat mbrojtëse janë përforcuar për të ndaluar shtratin shumë më të gjerë të llavës duke shkatërruar rrugën kryesore bregdetare.

Nga mesdita e sotme, shkencëtarët thanë se flukset po ngadalësoheshin disi, por ende përbënin rrezik për infrastrukturën brenda dhe përreth Grindavik. "Aktiviteti sizmik është ulur që nga fillimi i shpërthimit," tha Pálmi Erlendsson nga IMO.

Një tjetër ekspert i IMO-s, Einar Hjorleifsson, tha se barrierat rreth qytetit dukej se kishin mbajtur dhe devijuar rrjedhat larg instalimeve kryesore, por se një rrjedhë e veçantë drejt centralit gjeotermik ende përbënte një rrezik.

Termocentrali Svartsengi, i cili furnizon me energji elektrike dhe ujë rreth 30,000 njerëz në gadishullin Reykjanes, është evakuuar dhe është operuar nga distanca që nga shpërthimi i parë në rajon. Gjithashtu, u ndërtuan argjinatura për termocentralin.

Vendi i shpërthimit është disa kilometra në verilindje të Grindavik, rreth 48 km në jugperëndim të kryeqytetit të Islandës, Reykjavik. Para shpërthimit të parë në dhjetor, 3800 banorë të qytetit u evakuuan dhe që atëherë mezi 100 prej tyre janë kthyer.

Qindra njerëz u evakuuan nga banja termale e afërt Blue Lagoon, një nga atraksionet turistike më të njohura të Islandës, raportoi mediumi islandez RÚV, pasi pamjet treguan tym të fryrë dhe magmë të kuqe-portokalli që shpërthen nga toka.

Magnús Tumi Guðmundsson, një gjeofizikan që fluturoi mbi vendin me një helikopter, tha për RÚV se shpërthimi i djeshëm ishte më i fuqishmi në gadishull deri më tani, me një çarje më të gjatë se në shpërthimet e mëparshme, të cilat ai tha se ishin shumë aktive mbrëmjen e djeshme.

"Ata pak banorë që janë kthyer në shtëpitë e tyre në Grindavik që nga shpërthimi i fundit në shkurt, i cili ndërpreu ngrohjen për më shumë se 20,000 njerëz pasi lava shkatërroi rrugët dhe tubacionet, janë evakuuar në mënyrë të sigurt," thanë zyrtarët.

Qyteti u evakuua fillimisht nëntorin e kaluar kur sistemi vullkanik Svartsengi u zgjua pas gati 800 vjetësh me një seri tërmetesh që hapën çarje të mëdha në tokë në veri të qytetit, duke shpërthyer përfundimisht më 18 dhjetor.

Me atë rast qyteti u kursye, por një shpërthim i dytë që filloi më 14 janar dërgoi llavë drejt tij dhe disa ndërtesa u shkatërruan, megjithëse muret mbrojtëse u përforcuan pas shpërthimit të parë ndaluan pjesën më të madhe të rrjedhës. Shpërthimi i tretë ndodhi më 8 shkurt dhe zgjati vetëm disa orë, por ajo gëlltiti një tub kyç të ujit të nxehtë.

Asnjë nga shpërthimet e fundit të Reykjanes nuk preku fluturimet e brendshme apo ndërkombëtare nga aeroportet e Islandës. Islanda ndodhet në një pikë të nxehtë vullkanike në Atlantikun e Veriut dhe është shtëpia e 33 sistemeve vullkanike aktive. Autoritetet kanë përvojë të gjerë në trajtimin e shpërthimeve të shpeshta.

Ngjarja më shkatërruese e fundit ishte shpërthimi i vullkanit Eyjafjallajokull në vitin 2010, i cili çoi në mbylljen e gjerë të hapësirës ajrore mbi Evropë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024