Media gjermane rekomandon Shqipërinë për pushime: Këto janë mrekullitë natyrore që duhet të vizitoni
Turizem
Lexohet për: 8 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Media gjermane e udhëtimeve dhe turizmit "Reise Reporter" e përshkruan Shqipërinë si destinacionin e duhur për përvoja të turizmit natyror mes bukurisë së alpeve, pyjeve, liqeneve, kanioneve e plazheve, një ftesë e parfumuar me të gjitha shijet e ndjesitë e Shqipërisë. Përveç plazheve të mrekullueshme dhe qyteteve emocionuese, ju mund të zbuloni parqe kombëtare unike dhe bukuri natyrore në të gjithë vendin në Ballkan. Ka destinacione të panumërta për ecje - ne kemi zgjedhur shtatë mrekullitë natyrore më të bukura dhe spektakolare që Shqipëria mund të ofrojë. Janë të shpërndara në jug, veri, pothuajse në të gjitha pjesët e vendit. Në varësi të vendit ku saktësisht dëshironi të kaloni pushimet tuaja, ka kuptim të zgjidhni paraprakisht bukurinë tuaj të preferuar natyrore dhe të konsideroni një turne atje. Sepse: Shqipëria është e gjerë dhe mund t'ju duhet të planifikoni pak kohë për vozitje.

1. Alpet Shqiptare

Ata njihen edhe si "male të magjepsura": Alpet Shqiptare janë mrekullia më e famshme e natyrës dhe vargmali më i madh malor në vend. Malet shtrihen përgjatë kufirit midis Shqipërisë dhe Malit të Zi dhe janë pjesë e Alpeve Dinarike. Ju mund të zbuloni një peizazh ëndërrimtar të majave, luginave, liqeneve dhe lumenjve. Mali më i lartë në anën shqiptare është Jezerca me 2694 metra. Megjithatë, një shëtitje në majën e Jezercës shkëmbore rekomandohet vetëm për alpinistët me përvojë. Sidomos në muajt e verës, Alpet Shqiptare janë një parajsë për adhuruesit e ecjes. Por ka edhe shumë aktivitete të tjera që tërheqin udhëtarët në male çdo vit: rafting, kajak dhe hipur mbi kalë, për shembull.

Pjesë të mëdha të Alpeve janë ende shumë të natyrshme, nuk ka qytete të mëdha atje, por ka disa fshatra ku mund të gjeni restorante dhe hotele të vogla - dhe kështu akomodim. Destinacionet e njohura të ekskursioneve dhe ecjeve janë fshatrat e Thethit dhe Valbonës, liqeni i Hridit, shpellat e Bogës dhe ujëvara e Grunasit 30 metra e lartë. Ka edhe destinacione të shkëlqyera në zonën malazeze të Alpeve dhe në Kosovë, si gryka mbresëlënëse e Rugovës, të cilën mund ta eksploroni në këmbë ose me makinë.

2. Parku Kombëtar i Llogarasë

Jul Cezari thuhet se ka udhëhequr trupat e tij përmes kësaj natyre unike: Parku Kombëtar i Llogarasë në jug të vendit është një pikë kryesore për alpinistët. Pjesë të mëdha të parkut, i cili ndodhet në malet Ceraunike, përbëhet nga pisha, pisha, frashër dhe bredha. Bota e kafshëve është gjithashtu e larmishme: aty jetojnë ujqër, dhelpra, mace të egra, drerë, dhi të egra dhe shumë lloje zogjsh. Disa nga shtigjet e ecjes të çojnë nëpër pyje me hije. Në përgjithësi, megjithatë, parku ofron shumë larmi: Mund të shkoni në ecje të shkurtra, si dhe udhëtime ditore.

Rrugët ofrojnë pamje të Rivierës Shqiptare. Nga e ashtuquajtura Caesar Pass mund të përjetoni perëndim të mrekullueshëm dielli dhe të zbrisni në gjire të vegjël dhe plazhe të vetmuara me rërë si plazhi i Gjipesë. Pra, kur moti është i mirë, duhet të keni me vete rroba banje. Ju mund të merrni një pasqyrë të turneve të ndryshme në qendrën e vizitorëve të parkut. Parku Kombëtar i Llogarasë është veçanërisht i lehtë për t'u arritur nga qyteti bregdetar i Vlorës, por ka edhe disa hotele në vend, si Fshati Turistik Llogora, Hotel Restorant Alberti ose Llogara Hotel Uji i Panjës. Nëse ju pëlqen ngjitja, mund të kaloni disa ditë në Parkun Kombëtar të Llogarasë, të shijoni natyrën dhe të bëni disa turne. Shumë pyje, por edhe liqene, lumenj dhe gjire të vetmuar: Në Parkun Kombëtar të Llogarasë mund të nuhasësh aromën e pishës, të lahesh në natyrë dhe të bësh ecje të ndryshme.

3. Rezervuari i Komanit në Shqipërinë e Veriut

Rezervuari i Komanit mund të llogaritet gjithashtu ndër mrekullitë natyrore të Shqipërisë, ndonëse është krijuar artificialisht, sepse natyra rreth tij është një ëndërr: peizazhi liqenor me muret e tij të larta shkëmbore dhe grykat e ngushta – ndonjëherë ato janë vetëm 50 metra të gjerë – të kujton fjordet norvegjeze dhe është shumë popullor me udhëtarët. Rezervuari u ndërtua në vitet 1980 nën regjimin e diktatorit Enver Hoxha dhe u përdor për të prodhuar energji elektrike: aty ishte lidhur një hidrocentral, por prodhimi i tij është mbyllur shpesh vitet e fundit për shkak të mungesës së ujit. Shumë përdorin tragetet e makinave për të eksploruar zonën. Varkat më të vogla pasagjerësh shkojnë gjithashtu në fshatra, të cilët janë më larg dhe ndonjëherë lart mbi liqen. Ata mund të arrihen vetëm me varkë. Peizazhi rreth rezervuarit me ujin e tij blu bruz dhe grykat piktoreske është mbresëlënës.

4. Syri i Kaltër

Një nga mrekullitë natyrore më magjepsëse të Shqipërisë është pa diskutim liqeni malor i Syrit të Kaltër. Nën liqenin malor, që vezullon në të gjitha nuancat e blusë, flluska një burim nëntokësor karstik, nga i cili rrjedh pandërprerë dhe me presion të madh ujë i pastër dhe i ftohtë si akull. Nga një kuvertë vëzhgimi keni një pamje të bukur të "syrit blu". Nëse ndiheni të guximshëm, provoni një zhytje në liqenin malor – por kini kujdes, sepse uji është shumë i freskët. Megjithatë, noti në tenxheren e pranverës së liqenit u ndalua në vitin 2022. “Syri i Kaltër” ndodhet në një zonë peizazhi të mbrojtur në jug të Shqipërisë, rreth një orë nga porti i Sarandës. Mund të kombinoni një udhëtim në liqenin malor me një vizitë në qytetin e vjetër të Gjirokastrës, një nga pamjet më të rëndësishme dhe një nga destinacionet më të njohura në vend. Një kohë e mirë për të vizituar Syrin e Kaltër është pranvera ose vjeshta, kur vijnë shumë më pak vizitorë.

5. Liqeni i Ohrit në kufi me Maqedoninë e Veriut

Gjithashtu ia vlen të vizitohet Liqeni i Ohrit, i cili ndodhet në kufirin midis Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Është një nga liqenet më të vjetër dhe më të thellë në botë, liqeni i dytë më i madh në Gadishullin Ballkanik dhe një sit i Trashëgimisë Botërore. Liqeni i Ohrit është i njohur për ujërat e tij të kristalta, florën dhe faunën e larmishme dhe fshatrat dhe qytetet e bukura që shtrihen pranë liqenit. Aty mund të shijoni natyrën dhe qetësinë dhe të bëni një udhëtim me varkë. Nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, mund të merrni një autobus për në Liqenin e Ohrit. Udhëtimi zgjat deri në tre orë. Mbani në mend se me gjasë do të kaloni kufirin në Maqedoninë e Veriut në turneun tuaj.

Një tjetër mrekulli natyrore mund të gjendet në Shqipërinë e Jugut: lumi Vjosa  është një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë dhe është shpallur park kombëtar në vitin 2023. Çfarë është kaq magjepsëse te Vjosa? Përveç rëndësisë së tij të madhe si një ekosistem unik me kafshë të egra të bollshme, peizazhi i lumit është jashtëzakonisht i bukur dhe një zonë e shkëlqyer për një udhëtim rrugor, për shembull në një turne nga Greqia në Shqipëri. Por luginën e Vjosës mund ta shihni edhe nga qyteti i Gjirokastrës.

Përsëri dhe përsëri ju shikoni në male, në luginën e lumit dhe në lumin që gjarpëron egërsisht nëpër peizazh. Është gjithashtu magjepsëse të vizitosh Vjosën në periudha të ndryshme të vitit: herë lumi sjell pak ujë, herë një përrua i vrullshëm vërshon nëpër luginë. Lugina e Vjosës është gjithashtu një destinacion i mrekullueshëm për ecje, ngjitje.

7. Gryka e Osumit

Në jug të vendit shtrihet Gryka e Osumit, mrekullia jonë e shtatë natyrore shqiptare. Kanioni 13 kilometra i gjatë me shkëmbinjtë e tij gëlqerorë deri në 80 metra të lartë ju fton të bëni ecje. Meqenëse pragjet nuk janë veçanërisht të trazuara, ju mund të eksploroni grykën në një kanu dhe të zbuloni shpella dhe ujëvara edhe pa ndonjë njohuri të veçantë të mëparshme. Kanu është veçanërisht i mundshëm në pranverë, kur ka ujë të mjaftueshëm që rrjedh në shtratin e lumit. Në verë, kur niveli i ujit është i ulët, ju mund të ecni në mes të grykës. Mund t'ju duhet ende të notoni nëpër disa pika të ngushta. Një alternativë është të bëni një shëtitje rreth grykës. Gryka e Osumit ndodhet pranë qytetit të Çorovodës në rajonin e Skraparit. Nëse dëshironi të shijoni pamjen e grykës dhe të bëni foto spektakolare, mund të drejtoheni në një nga platformat e shikimit. Gjithashtu, disa ura pranë grykës ofrojnë një pamje të mrekullueshme të peizazhit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024