Ish-polici britanik zbulon shenjat që tregojnë se automjeti është i vjedhur
Magazina
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ish-oficeri i policisë britanike Ben Pearson zbulon mënyrat për të kuptuar nëse një makinë është vjedhur, duke përfshirë një shenjë vjedhjeje "pa çelës" që mund të jetë aq e thjeshtë sa një grup çelësash të dyshimtë. “Modelet e nivelit të lartë në përgjithësi vijnë me çelësa bazë ose çelësa të avancuar. Nëse shihni një automjet të nivelit të lartë që operohet me një çelës bazë, mund t’ia vlejë të shikoni përsëri”, tha Pearson për gazetën “The Sun”.

Kini kujdes për dëmtime të vogla në bagazhin ose ndonjë dritë, pasi disa hajdutë hyjnë në makinë përmes bagazhit. Mashtruesit kanë shpikur mënyra të tjera të zgjuara për të shmangur arrestimin, duke përfshirë targat. "Ndonjëherë hajdutët zëvendësojnë targat e një makine të vjedhur me ato të një automjeti tjetër. Kini kujdes me makinat me targa që duken të paautorizuara, që nuk përputhen me llojin e automjetit apo janë nga një vend i largët”, tha Pearson.

Kjo vlen edhe për përdorimin e tepërt të mbulesave të dritareve, të cilat mund të fshehin diçka brenda. "Hajdutët e makinave mund të përdorin mbulesa dritaresh ose hije dielli në të gjitha dritaret për të parandaluar kalimtarët që të shohin brenda automjetit, të cilat mund të përdoren për të fshehur përmbajtjen e makinës ose aktivitetet e paligjshme," tha Pearson.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024