Ministrja gjermane: Shkollat ​​duhet t'i përgatisin nxënësit për një luftë të mundshme
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Studentët në Gjermani duhet të jenë më të përgatitur për të përballuar të gjitha llojet e krizave dhe fatkeqësive të mundshme, duke përfshirë luftën, tha ministrja gjermane e Arsimit Bettina Stark-Watzinger. Një anëtare e Demokratëve të Lirë (FDP) të orientuar nga biznesi theksoi rëndësinë e mbrojtjes civile në një intervistë me gazetën lokale Funke Media Group. Stark-Watzinger tha se shkollat ​​duhet të merren me mbrojtjen civile dhe theksoi se qëllimi duhet të jetë "forcimi i qëndrueshmërisë sonë".

"Shoqëria në tërësi duhet të jetë e përgatitur mirë për krizat - nga pandemitë, fatkeqësitë natyrore te lufta," tha ajo. Stark-Watzinger iu referua ushtrimeve të mbrojtjes civile të kryera në shkolla në vende të tjera, si në Mbretërinë e Bashkuar, duke thënë se Gjermania mund të bëjë të njëjtën gjë. Ministrja bëri thirrje gjithashtu për zhvillimin e një marrëdhënieje “të qetë” mes studentëve dhe forcave të armatosura. Ajo sugjeroi që oficerët ushtarakë të vizitojnë shkollat ​​për të shpjeguar se çfarë "Bundeswehr (forcat e armatosura) po bëjnë për sigurinë tonë". Ajo theksoi se nuk mund ta kuptonte rezistencën ndaj një praktike të tillë.

Oficerët e të rinjve të Bundeswehr-it aktualisht lejohen të vizitojnë shkollat ​​në Gjermani me ftesë të mësuesve ose administratorëve të shkollave. Stark-Watzinger bëri thirrje gjithashtu për njohjen e të rinjve në Gjermani me kërcënimet ndaj lirisë, në mënyrë që të përgatiten më mirë për t'u përballur me rreziqe të tilla. Kjo nuk duhet të jetë një lëndë e veçantë shkollore, por pjesë e kurrikulës.

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
183
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024