Gjermania lëshon 4 tonë ndihma humanitare në Gaza për herë të parë
Bota
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Gjermania hodhi me parashutë katër tonë ndihma humanitare në Rripin e Gazës për herë të parë të shtunën, tha në një deklaratë Ministria gjermane e Mbrojtjes.

Forcat Ajrore Gjermane dërguan ndihma humanitare me parashutë në Gaza për herë të parë, tha Ministria e Mbrojtjes në rrjetin social X. Avioni i përdorur për të hedhur ndihmën humanitare përmes parashutave u stacionua në Evreux, Francë, shtohet në deklaratë. Sipas Forcave Ajrore Gjermane, një aeroplan i tipit C-130 me katër ton ushqime të nevojshme urgjentisht u hodh me parashutë në Gaza nga një lartësi prej rreth 1000 metrash.

"Në këtë mënyrë, ne mund të kontribuojmë për të siguruar që ilaçet dhe ushqimet e nevojshme urgjentisht të arrijnë te njerëzit në Gaza që po luftojnë," tha ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024